NAWIGACJA

 • UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

                Dnia 28 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski uczniowie z klas IV - VI przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Dzięki temu montażowi słowno - muzycznemu widzowie mogli przypomnieć sobie całą historię dotyczącą tego wydarzenia.
                     Uczniowie przybliżyli nam następujące fakty:
  Gdy wiosną 1791 roku w kraju przeciwnicy reform podburzali zacofaną szlachtę, szukali poparcia u obcych dworów musieliśmy działać szybko i zdecydowanie. 3 maja 1791 roku król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta jednogłośnie.  Konstytucja 3 Maja, miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa. Po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 nowej konstytucji ustrojowej, część wpływowej magnaterii nie zamierzała poddać się prawom ustanowionym przez tę konstytucję i 14 maja 1792 zawiązała w niewielkim miasteczku Targowicy na kresach konfederację w celu jej obalenia. Jej zawiązanie posłużyło Rosji jako pretekst do interwencji zbrojnej w Rzeczypospolitej. Król Stanisław August 24 lipca przystąpił do konfederacji targowickiej, oraz polecił zaprzestać działań wojennych.
                Rocznica ta, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata  Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego. Świetna inscenizacja apelu sprawiła, że uczniowie oglądali go z powagą i zaciekawieniem. Na zakończenie odśpiewany został hymn państwowy Uczniowie przygotowali apel pod kierunkiem nauczycieli Barbary Tarłowskiej i Andrzeja Dyczko.
   
 • I CAN BE A STAR 2017

                W dniu 24 kwietnia 2017r uczennica klasy IV Martyna Belniak wzięła udział w konkursie piosenki angielskiej I CAN BE A STAR 2017. Konkurs, którego głównym celem  było promowanie nauki języków obcych oraz prezentacja umiejętności językowych oraz wokalnych dzieci i młodzieży został zorganizowany  przez Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie. Martyna  w kategorii : soliści zaśpiewała ‘’Color of your life’’ Michała Szpaka. W tym roku zaprezentowało się 51 solistów i 12 zespołów muzycznych z różnych powiatów: siedleckiego, włodawskiego, bialskiego, lubartowskiego, łęczyńskiego, świdnickiego, łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego. Pod fachowym okiem komisji artystycznej:  przewodniczącej komisji  pani Julii Chmielnik- dyrygentki, kierownika muzycznego, aktorki, instruktora,, Twoja twarz brzmi znajomo’’, jurora w precastingu ,,Must be the music’’,  pani Małgorzaty Stepuch - nauczyciela języka angielskiego w Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach oraz dr Artura Sepocha -  dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie uczestnicy na bardzo wysokim poziomie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Martyna  za uczestnictwo w konkursie dostała pamiątkowy dyplom, a nauczyciel j. angielskiego p. Agnieszka Domańska podziękowanie za przygotowanie uczennicy do konkursu.

 • Przedstawienie wielkanocne- "Poranek wielkanocny"

              Wielkanoc to największe święto wszystkich chrześcijan. Przypomina nam prawdę o tym, że Chrystus zmartwychwstał.
              Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dnia 11 kwietnia 2017r. uczniowie klasy V i VI przedstawili inscenizację, w której przybliżyli nam wydarzenia, jakie miały miejsce w wielkanocny poranek. Pokazali, jak dwaj apostołowie: Piotr i Jan, pobiegli do grobu Jezusa aby sprawdzić czy jest pusty. Potem zaś sam zmartwychwstały Chrystus objawił się im w Wieczerniku. Prosił, aby tę radosną nowinę zanieśli do wszystkich ludzi na całej ziemi.
            Przedstawienie uświetnił występ uczennic klasy IV, które zaśpiewały pieśni o krzyżu i o zmartwychwstaniu.
  Apel przygotowała pani Dorota Kowalska.

 • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KLSIĄŻEK DLA DZIECI

                3 kwietnia br. uczniowie klasy czwartej mieli przyjemność zaprezentować przed społecznością szkoły apel z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Na część artystyczną złożyła się krótka historia książki od starożytności do czasów współczesnych, scenka „W bibliotece” oraz inscenizacja „Czerwony Kapturek” wg baśni Braci Grimm. Mali aktorzy pięknie zaprezentowali się w kostiumach przygotowanych przez rodziców, a ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. 
                 Za całość odpowiedzialna była p. K. Zesiuk.
   

 • II GMINNY KONKURS PIEŚNI WIELKOPOSTNEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W ZABIELU

            Zespół wokalny dziewcząt z naszej szkoły w składzie: Martyna Belniak, Paulina Radomska, Aleksandra Zwierzchowska wziął udział w II Gminnym Konkursie Pieśni Wielkopostnej w Zespole Szkół w Zabielu, który odbył się dnia 30 marca 2017r.
            Uczennice zajęły I miejsce w kategorii klas IV- VI. Wykonały dwa utwory: "Prawda jedyna" i "Hymn o krzyżu". Dziewczęta zostały przygotowane przez panią Dorotę Kowalską.
            Konkurs został zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Radzyń Podlaski.

 • PINOKIO

               10 lutego naszą szkołę odwiedziła grupa teatralna, która wystawiła dla dzieci przedstawienie pt.” Pinokio” .Wszyscy uczniowie z radością przypomnieli sobie przygody drewnianego chłopca, a najmłodsi poznali kolejną bajkę.

 • NASZE SUKCESY W X GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM. "WIELCY POLACY- KS. JAN TWARDOWSKI"

             Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w X Gminnym Konkursie Plastycznym pt. "Wielcy Polacy- ks. Jan Twardowski", zorganizowanym przez Zespół Szkół w Zabielu pod patronatem Wójta gminy Radzyń Podlaski. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 15 lutego br.
             Uczennica klasy IV Aleksandra Zwierzchowska zajęła I miejsce (w kategorii klas IV-VI) za pracę plastyczną do wiersza "Róża". Dziewczynka wykonała pracę pod kierunkiem p. Doroty Kowalskiej.
             Kacper Goral zajął II miejsce (w kategorii klas I-III) za pracę "O kościołach". Natomiast wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała Olga Szwed. Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem p. Iwony Koczkodaj.
            Wyróżnienie otrzymał również Sebastian Koza z oddziału przedszkolnego, który pracę plastyczną "O kościołach" wykonał pod opieką p. Anny Niewęgłowskiej.
            Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Życzymy im dalszych sukcesów.

 • BAL KARNAWAŁOWY

              16 lutego br. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, którą uroczyście rozpoczęła Pani Dyrektor Ewa Luty. Przy dyskotekowych rytmach bawili się nie tylko uczniowie, z dumą prezentujący najbardziej wymyślne kostiumy ulubionych bohaterów literackich i filmowych, ale również nauczyciele i rodzice. Uczestnicy balu, tańczac i śpiewając, miło spędzali czas w pięknie udekorowanej sali, którą specjalnie na ten dzień przygotowali rodzice. Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie i zapraszamy za rok!

 • FERIE ZIMOWE W SZKOLE

               17 stycznia 2017 roku, w drugi dzień ferii, chętni uczniowie przystąpili do II Wewnątrzszkolnego Turnieju Szachowego, przygotowanego przez p.Annę Niewęgłowską. Po rozegraniu poszczególnych partii szachowych , wyłoniono następujące osoby:
  I miejsce Karolina Szelech
  II miejsce Martyna Belniak
  III miejsce Paulina Radomska
               Pozostali uczniowie, którzy tego dnia przyszli do szkoły, wzięli udział w przygotowanym przez p. Iwonę Koczkodaj  seansie filmowym, oglądając najnowszy film dla dzieci. Następnie starsze dzieci uczestniczyły w loterii fantowej, którą przygotowała p. Dorota Kowalska. Tego dnia wszyscy świetnie się bawili.

 • WIGILIA 2016

              W czwartek 22 grudnia 2016r. w naszej szkole odbyła się uroczysta Wigilia. Było to wyjątkowe spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli.
              W świąteczny nastrój wprowadzili nas uczniowie klasy III opowiadając historię narodzenia Pana Jezusa. Nie była to jednak tylko historia biblijna, lecz również przedstawienie polskiej tradycji: przygotowań do wieczerzy wigilijnej i nakrywania do stołu. Pojawiły się pierogi z kapustą, racuszki, pierniki i wiele innych potraw.
             Opowiadanie o Bożym Narodzeniu przeplatane było wspólnym śpiewem kolęd oraz piosenek o świętach, po polsku i po angielsku. Dzieci przygotowujące Wigilię odwiedził też Mikołaj z prezentami.
  Nad przebiegiem uroczystości czuwała pani Jolanta Oniszczuk, wychowawczyni klasy III.
  W przedstawieniu wzięły udział również uczennice klasy IV i V, które śpiewem kolęd i pastorałek uświetniły spotkanie.
              Na zakończenie pani dyrektor Ewa Luty złożyła wszystkim obecnym: uczniom, rodzicom, kadrze pedagogicznej i pracownikom szkoły najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne.
  Po części oficjalnej społeczność szkolna przystąpiła do degustacji potraw wigilijnych przygotowanych przez rodziców.
  Wspólnie spędzony czas wprowadził wszystkich w wyjątkową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
   

 • LEKCJA OTWARTA

  19 grudnia 2016 roku w oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Po obejrzeniu zajęć dzieci zaprosiły swoich rodziców na warsztaty plastyczne, w trakcie których wspólnie  przygotowywali ozdoby choinkowe. Następnie rodzice przygotowali dla naszej klasy świąteczny poczęstunek. Przy pysznym cieście, herbacie i melodii kolęd miło spędziliśmy czas.

 • PODSUMOWANIE PROJEKTU „W STRONĘ HENRYKA SIENKIEWICZA I JEGO TWÓRCZOŚCI”


                  15  grudnia br. uczniowie klasy czwartej zaprezentowali przed społecznością SP w Branicy Radz. apel poświęcony laureatowi literackiej Nagrody Nobla - Henrykowi Sienkiewiczowi. Apel był podsumowaniem projektu „W stronę Henryka Sienkiewicza i jego twórczości”, relizowanego w klasach IV – VI od września do grudnia br. przez nauczyciela języka polskiego, języka angielskiego i opiekuna biblioteki. Na część artystyczną złożyły się krótkie inscenizacje fragmentów wybranych utworów Sienkiewicza oraz życiorys noblisty w formie wywiadu z kustoszem Muzeum w Woli Okrzejskiej. Zwieńczeniem występu była „Dumka na dwa serca” w wykonaniu uczennic klasy czwartej. Apel przygotowała p.K. Zesiuk.

 • ZABAWA ANDRZEJKOWA

                W ostatnich dniach przed okresem oczekiwania przyjścia na świat Syna Bożego w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla wszystkich uczniów i oddziału przedszkolnego. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Violettą Piotrowską zorganizował odpowiedni nastój do zabawy przy muzyce,  nagłośnieniu i oświetleniu. W międzyczasie wszyscy posilili się pizzą zamówioną według własnych upodobań.

   

 • KONKURS PLASTYCZNY - PRACA INSPIROWANA TWÓRCZOŚCIĄ HENRYKA SIENKIEWICZA

                Dwie uczennice z klasy czwartej naszej szkoły brały udział w Konkursie Plastycznym „Praca w dowolnej technice inspirowana twórczością Henryka Sienkiewicza”, zorganizowanym przez Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Uczennice były przygotowywane do konkursu pod kierunkiem p. B. Tarłowskiej i p.K. Zesiuk. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 23 listopada br. Martyna Belniak zajęła III miejsce za pracę „Neron obserwujący pożar Rzymu”, wykonaną pastelami na podstawie powieści „Quo vadis”, natomiast Aleksandra Zwierzchowska otrzymała wyróżnienie za pracę „Staś i Nel wśród egzotycznej przyrody kontynentu afrykańskiego”, wykonaną plasteliną na podstawie powieści „W pustyni i w puszczy”. Obie uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Gratulujemy im i życzymy dalszych sukcesów.

 • WYCIECZKA DO LUBLINA

                24 listopada 2016 r. odbyła się, zorganizowana przez p. Jolantę Oniszczuk, wycieczka do Lublina. Uczestniczyli w niej uczniowie klas I-III  oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z  wychowawczyniami- p. B. Tarłowską, p. I. Koczkodaj i p. A. Niewęgłowską. Głównym punktem programu była wizyta w Pracowni Świętego Mikołaja, gdzie w towarzystwie uroczych elfów uczniowie wzięli udział  w czterech zajęciach warsztatowych. W  stolarni tworzyli drewniane klocki, w dekoratorni zdobili je świątecznymi motywami, w studiu grali w orkiestrze reniferów, a w kuchni piekli i degustowali  słodkie pierniczki. Dużym przeżyciem dla najmłodszych  było spotkanie ze Świętym Mikołajem- dzieci chętnie rozmawiały i pozowały do wspólnych zdjęć. Naszą wycieczkę zakończył spacer po nowoczesnej galerii handlowej, przejażdżka szklaną windą i schodami ruchomymi. W sklepie zoologicznym dzieci   z dużym  zaciekawieniem obejrzały  gadającą  papugę żako. Po posiłku w Mc Donaldzie, zadowoleni i pełni wrażeń, wróciliśmy do Branicy.
   

 • MISIE UKOCHANE, MISIE DZIECIOM ZNANE

                25 listopada 2016 r. podsumowany został konkurs plastyczny zaproponowany uczniom klas 0-III pt. „ Misie ukochane, misie dzieciom znane”. Konkurs zorganizowała wychowawczyni oddziału przedszkolnego pani  Anna Niewęgłowska. Zainteresowanie konkursem było duże, a prace bardzo ciekawe. Komisja konkursowa nagrodziła prace następujących uczniów:
  I miejsce Julia Gogół i Olga Szwed
  II miejsce Gabriela Tchórz
  III miejsce Łukasz Fijałek
  Wyróżnienia otrzymali: Patryk Koza, Bartłomiej Szczygieł, Weronika Jaroniec, Jakubowska Marlena , Kamila Koza oraz wszyscy uczniowie oddziału przedszkolnego.
  Uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki.

 • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                25 listopada 2016 uczniowie oddziału przedszkolnego pod  kierunkiem wychowawczyni Anny Niewęgłowskiej przygotowali apel z okazji Dnia  Pluszowego Misia. Wychowawczyni na początku spotkania  przypomniała historię powstania pluszowego misia.  Uczniowie  zaprezentowali wierszyki i piosenki o misiach a także wspomnieli o szanowaniu zabawek i książek. Na apel zaproszeni zostali rodzice uczniów oddziału przedszkolnego,którzy z zachwytem oglądali swoje pociechy.

 • KONKURS PLASTYCZNY "UCZYNKI MIŁOSIERDZIA WZGLĘDEM CIAŁA"

             W listopadzie 2016r. w naszej szkole został przeprowadzony konkurs plastyczny dla klas I- VI pt. "Uczynki miłosierdzia względem ciała". Zadaniem uczestników konkursu było zilustrowanie wybranego uczynku miłosierdzia względem ciała. Technika prac była dowolna, format A4. Konkurs został przeprowadzony z okazji Roku Miłosierdzia.
             Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:
  Klasy I-III:
  I miejsce Kuba Goral
  II miejsce Olga Szwed, Kacper Goral
  III miejsce Weronika Jaroniec
  Wyróżnienia: Julia Michalak, Marlena Jakubowska, Jakub Deputat.
  Klasy IV- VI:
  I miejsce Ola Zwierzchowska
  II miejsce Martyna Belniak
  III miejsce Paulina Radomska
              Konkurs przygotowała i przeprowadziła wraz z pozyskaniem sponsorów
                                                                                         Dorota Kowalska
 • DZIEŃ Z OJCEM ŚWIĘTYM

            Dzień z Ojcem Świętym to już tradycja w naszej szkole. To ważne święto, które przypomina nam Wielkiego Polaka- świętego papieża Jana Pawła II.
           Z tej okazji na zakończenie Roku Miłosierdzia dnia 17 listopada 2016r. uczniowie klasy czwartej i piątej naszej szkoły pod kierunkiem pani Doroty Kowalskiej przedstawili uroczystą część artystyczną poświęconą Ojcu Świętemu.
           Podczas uroczystości uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki i przytoczyli nauczanie naszego papieża, który był Świadkiem Miłosierdzia.
           Akademia zakończyła się odśpiewaniem hymnu Światowych Dni Młodzieży- Błogosławieni Miłosierni!

 • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

                Święto Niepodległości  zostało uczczone także w oddziale przedszkolnym. Najmłodsi uczniowie zostali zapoznani z historią odzyskania niepodległości. Następnie  obejrzeli film  o symbolach narodowych i z niewielką pomocą wychowawczyni - Anny Niewęgłowskiej ułożyli mapę Polski i flagę z zakrętek.

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej
  Branica Radzyńska 36A
  21-300 Radzyń Podlaski
 • 83 352 83 56

GALERIA ZDJĘĆ