• AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA
          • AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • Święto Konstytucji 3 Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. W całym kraju organizowane są uroczystości, które mają przypomnieć, jak istotnym wydarzeniem było uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. W dniu 28 kwietnia szkolna społeczność uczciła rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki pierwszej w Europie i drugiej na świecie, po amerykańskiej, nowoczesnej konstytucji. Akademia odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej, gdzie zebrali się uczniowie i nauczyciele. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego oraz wprowadzeniem flagi narodowej. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który obejmował pieśni patriotyczne, wiersze i inscenizację historyczną. Była to okazja do chwili refleksji nad tym co kiedyś się wydarzyło oraz do pielęgnowania patriotyzmu. Udział w żywej lekcji historii przeniósł nas w odległe czasy i minione wieki, aby nigdy nie została zatarta pamięć o tym jakże ważnym wydarzeniu.
            Uroczystość przygotował pan Andrzej Dyczko, oprawę muzyczną oraz przepiękną dekorację wykonała pani Iwona Martyniuk.

        • Spotkanie prewencyjne z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim
          • Spotkanie prewencyjne z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim

          • ,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 25 kwietnia 2023r. w naszej szkole. Spotkanie prowadził p. Piotr Woszczak. Celem wizyty było przeprowadzenie rozmowy z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Policjant dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjant wyjaśnił uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnił czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu. Przypominał również, że nie można:
            - stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
            - rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli dziecka;
            - publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
            - tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.
            Wielokrotnie w trakcie spotkania policjant zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań oraz zapoznał z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu. Policjant poinformował również o kategoriach zagrożeń:
            - kontakt z niebezpiecznymi treściami;
            - kontakt z niebezpiecznymi osobami;
            - z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc);
            - uzależnienie od Internetu.
            Jak wiadomo dla dzieci i młodzieży z pokolenia e-generacji, Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym i autonomicznym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym. Pogadanka policjanta dotyczyła m. in. odpowiedzialności za niewłaściwe korzystanie z Internetu może także stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka. Jako pedagodzy i wychowawcy mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką np. w autobusie szkolnym, podczas przerw i w domu. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów oraz głęboko w to wierzymy, że pozytywnie wpłynie na zachowanie dzieci w szkole i poza nią. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy panu Piotrowi Woszczak za wizytę w naszej placówce szkolnej.
            Spotkanie zorganizowała Aneta Oworuszko.