• KORKI DLA IGI
          • KORKI DLA IGI

          • Uczniowie naszej szkoły już tradycyjnie od 10 lat zbierają plastikowe nakrętki na potrzeby chorych dzieci. Organizatorem akcji jest pani Jolanta Oniszczuk. Przez 8 lat korki były przekazywane dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Ale już drugi rok korkami wspomogliśmy chorą Igę, dziewczynkę z naszej gminy.
            W tym roku udało nam się zebrać 140 kg plastikowych nakrętek. Mistrzyniami w ilości zebranych korków okazały się siostry: Kinga i Olga Szwed, które dostarczyły 80 kg korków. BRAWO!!!!
            Wielką wdzięczność okazała nam mama Igi, która przygotowała dla wszystkich pamiątkowe dyplomy. Wszyscy byli szczęśliwi.
            Zachęcamy do dalszego udziału w akcji charytatywnej.
            Jolanta Oniszczuk

        • ZDROWO I SPORTOWO
          • ZDROWO I SPORTOWO

          • Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała certyfikat za udział w akcji „Zdrowo i sportowo” w edycji 2021/2022.
            Akcja miała na celu realizację następujących założeń:
            –Aktywne dzieci to zdrowsi dorośli.
            –Aktywność fizyczna zmniejsza otyłość, zapobiega wielu chorobom i poprawia odporność organizmu.
            –Zdrowe nawyki trwają przez całe życie.
            –Aktywizacja ruchowa dzieci to zwiększenie ich pewności siebie, poprawa pamięci i koncentracji.
            –Zajęcia sportowe uczą zasad fair play oraz współpracy w grupie.
            Projekt realizowała Aneta Oworuszko

        • DZIEŃ DZIECKA
          • DZIEŃ DZIECKA

          • W czwartek 9 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy jeden z najwspanialszych dni w roku – Dzień Dziecka połączony ze Świętem Rodziny.  Atrakcją tego dnia był dmuchaniec i basen z piłeczkami dla najmłodszych. Był to dzień pełen uśmiechów, zabawy, radości, muzyki i wielu niezapomnianych wrażeń! Tego dnia na dzieci i ich rodziców czekały pyszne kiełbaski  z grilla.
            Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy, by każdy dzień był dla nich Dniem Dziecka!!

        • WYCIECZKA DO LUBLINA
          • WYCIECZKA DO LUBLINA

          •               Realizując projekt „Poznaj Polskę” w dniu 24 maja 2022 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej, wraz z opiekunami p. Jolantą Oniszczuk i p. Iwoną Martyniuk udali się na wycieczkę. Celem wycieczki było wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego oraz poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. 
                      Pierwszym odwiedzanym miejscem była Kozłówka. Tuż za bramą pałacową czekał na nas piękny prężący ogon paw, który wzbudził zachwyt wśród dzieci jak również pań. Następnie podziwialiśmy Pałac Zamoyskich - wzniesiony około 1742 roku dla rodziny Bielińskich według projektu Józefa Fontany. W roku 1799 stał się własnością rodziny Zamoyskich i przebudowany przez Konstantego Zamoyskiego w latach 1897–1914. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Panie przewodniczki w ciekawy sposób opowiadały o właścicielach zamku i jego przebogatym wyposażeniu. Podziwialiśmy także Powozownię. Uroki Pałacu Zamoyskich w Kozłówce zachwyciły wszystkich.
            Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Wsi Lubelskiej (skansen), które zaczarowało nas nie tylko malowniczym krajobrazem z przepływającą rzeką Czechówką, ale też szczegółowym odwzorowaniem obszarów dawnego regionu lubelskiego. Dzieci uczestniczyły w programie edukacyjnym „Przygotowanie tradycyjnego wiejskiego pożywienia – prezentacja prac przygotowujących wyrób mąki w wiatraku, wypiek podpłomyków, olejarstwo, wyroby kaszy jaglanej w stępie, młocka i oczyszczanie zboża”. Mogliśmy zaobserwować bogactwo architektury i zgromadzonych eksponatów, które odzwierciedlały zwyczaje, obrzędy i codzienną pracę ludzi z minionej epoki. Znajdują się tam urokliwe: stare młyny, zagrody i chaty kryte strzechą, tętniące życiem podczas sianokosów, żniw, dożynek czy innych obrzędów.
                     Następnie udaliśmy się do Akroparku - centrum sportu i rekreacji. Uczniowie korzystali z dostępnych stref: areny, wieży skoków, toru ninja, slackline oraz toru gladiatorów.
            Szczęśliwi po zakończonych zajęciach udaliśmy się do restauracji McDonald na obiad. To jeszcze nie koniec atrakcji.
                       Po zregenerowaniu sił, odbyła się przejażdżka ruchomymi schodami i szklaną windą w Galerii Olimp. To było super przeżycie. Obejrzeliśmy jeszcze Zamek Lubelski i Plac Litewski. Fontanny zrobiły oszałamiające wrażenie na nas wszystkich. Miło było ochłonąć wśród tryskających strumieni wody. Ruszyliśmy w drogę powrotną, ale z przystankiem w Firleju. Tutaj podziwialiśmy uroki krajobrazu oraz jezioro. Dzieci również zdążyły pobawić się na placu zabaw. Po obejrzeniu zachodu słońca ruszyliśmy do szkoły, gdzie na uczniów czekali rodzice.                            

            Iwona Martyniuk, Jolanta Oniszczuk

        • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA
          • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • Dnia 29 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski uczniowie z klas V - VIII przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Dzięki temu montażowi słowno - muzycznemu widzowie mogli przypomnieć sobie całą historię dotyczącą tego wydarzenia. Na początku poczet sztandarowy wprowadził flagę i odśpiewany został hymn państwowy. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne takie jak: "Mazurek 3 Maja", "Jak długo w sercach naszych" oraz "Piechota". W części artystycznej przypomniano ważne wydarzenia z okresu, gdy Polska traciła niepodległość pod koniec XVIII wieku. 3 maja 1791 roku, w trakcie obrad Sejmu Wielkiego król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego uchwalili Konstytucję, która została przyjęta jednogłośnie. Konstytucja 3 Maja miała na celu zachowanie suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa. Po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni nowej konstytucji, część wpływowej magnaterii nie zamierzała poddać się prawom ustanowionym przez tę konstytucję i 14 maja 1792 zawiązała w niewielkim miasteczku Targowicy na kresach konfederację w celu jej obalenia. Jej zawiązanie posłużyło Rosji jako pretekst do interwencji zbrojnej w Rzeczypospolitej. Król Stanisław August chcąc uniknąć rozlewu krwi 24 lipca przystąpił do konfederacji targowickiej, oraz polecił zaprzestać działań wojennych. Polaków czekały jeszcze drugi rozbiór, krwawo stłumione powstanie kościuszkowskie oraz trzeci rozbiór kraju. Od 1795 roku Polska zniknęła z mapy Europy na długie 123 lata.
                          Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, obchodzona jest od ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata  Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś obchodzona jest ona z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego. Inscenizacja akademii sprawiła, że uczniowie wysłuchali jej z powagą i zaciekawieniem. 

        • Apel wielkanocny - wielkanocny poranek
          • Apel wielkanocny - wielkanocny poranek

          • Wielkanoc to największe święto wszystkich wierzących. Chrystus umarł na krzyżu i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Z tej okazji w naszej szkole dnia 13.04.2022r. odbył się uroczysty apel, przygotowany przez uczennice klasy 7 i 8.  Dziewczynki recytowały wiersze i śpiewały piosenki upamiętniające te zbawcze wydarzenia. Gościnnie wystąpiły uczennice z klasy 2 z piosenką ,,Zbawienie przyszło przez krzyz”. Jako solistka wystąpiła Kamila Koza z piosenką ,,Prawda jedyna”. Uroczystość została zakończona wspólnym odśpiewaniem pieśni ,,Otrzyjcie już łzy płaczący”. Pani dyrektor złożyła wszystkim  najlepsze zyczenia świąteczne. 
            Dorota Kowalska

             

        • KONKURS NA PALMĘ WIELKANOCNĄ
          • KONKURS NA PALMĘ WIELKANOCNĄ

          • Zgodnie z tradycją Niedziela Palmowa to dzień poświęcenia palm. Święcimy palmy na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany konkurs dla klas 1-4 na palmę wielkanocną. Uczniowie wykonali piękne palmy. 
            Nagrodzeni zostali: 
            1 miejsce - Anna Kedzierska i Oliwia Bajda, 
            2 miejsce - Natalia Kedzierska i Kinga Szwed. 
            3 miejsce - Amelia Gogół - Kucharska. 
            Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Prace zostały wyeksponowane na wystawie w szkole. 
            Dorota Kowalska

        • KONKURS WIEDZY O WIELKIM POŚCIE
          • KONKURS WIEDZY O WIELKIM POŚCIE

          • Wielki Post to czas przygotowania się do Wielkanocy, największego święta wszystkich chrześcijan. Pan Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstal.  Pod koniec Wielkiego Postu w naszej szkole został przeprowadzony konkurs wiedzy o Wielkim Poście dla uczniów klas 5-8.  Zakres materiału do konkursu obejmował ogólne wiadomości o Wielkim Poście , stacje drogi krzyżowej oraz fragmenty Ewangelii św. Jana. W konkursie wzięło udział 12 uczniów.
            Nagrodzeni zostali: 
            1 miejsce: Olga Szwed , 
            2 miejsce: Julia Michalak, Kamila Koza. 
            3 miejsce: Marlena Jakubowska, Weronika Kozieł .
            Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Dorota Kowalska.

        • XV GMINNY  TURNIEJ  BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
          • XV GMINNY TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

          •       7 kwietnia 2022 roku Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej już piętnasty raz była gospodarzem turnieju, który jest pierwszym etapem Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorem turnieju była Dyrektor Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej Iwona Koczkodaj. Funkcję koordynatora turnieju pełnił nauczyciel wychowania fizycznego Violetta Pasztaleniec we współpracy z panią Iwoną Martyniuk i p. Andrzejem Dyczko. Szkoła nawiązała współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną w Branicy Radzyńskiej Kolonii,  Komendą Powiatową Policji w Radzyniu Podlaskim, a honorowy patronat nad  turniejem objął Wójt Gminy Radzyń Podlaski  Wiesław Mazurek.
                  Turniej otworzyła dyrektor szkoły Iwona Koczkodaj, która przywitała bardzo serdecznie przybyłych uczniów wraz z opiekunami i drużynę strażaków z OSP w Branicy Radzyńskiej Kolonii na czele z  komendantem Jerzym Jakubowskim.
                W zawodach wzięli udział uczniowie z trzech szkół: SP w Zabielu, SP w Brzostówcu i SP w Branicy Radzyńskiej. Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach: klas IV- V oraz klas VI – VIII. 
                 Turniej składał się z czterech konkurencji: testów  jednokrotnego wyboru, toru przeszkód składającego się z dziewięciu elementów, jazdy rowerem po wyznaczonym torze z zachowaniem przepisów ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nad ostatnią konkurencją czuwali strażacy z OSP w Branicy Radzyńskiej. 
                   Oto wyniki rywalizacji drużyn:
            - Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Brzostówcu w składzie:
            Łukasz Sobocki
            Szymon Wieczorkowski
            Filip Komoń
            - Drugie miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej w Zabielu w składzie:
            Wiktoria Musiejuk
            Wiktor Dudek – Grochowski
            Krystian Dudek - Grochowski
            - Trzecie miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej w składzie:
            Patryk Koza
            Julia Michalak
            Klaudia Kowalska
                 Rywalizację z kategorii klas młodszych IV – V wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej w składzie: 
            Sebastian Koza
            Kinga Szwed
            Jagoda Tchórz
            Szymon Mazur
                   Uczniowie z SP w Brzostówcu będą reprezentować Gminę Radzyń Podlaski na Turnieju Powiatowym BRD w Czemiernikach w kategorii klas VI-VIII natomiast w kategorii klas IV - V uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej.
                Po zakończonych konkurencjach z rąk pana Wójta Wiesława Mazurka i pani Dyrektor Iwony Koczkodaj zwycięskie drużyny otrzymały puchary, dyplomy i medale, a pozostali uczestnicy dyplomy.
            Na zakończenie pani Iwona Koczkodaj zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek.

                Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!
                            
             

                                                          

        • POMOC UKRAINIE
          • POMOC UKRAINIE

          •         Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy naszej szkoły!
            Samorząd Uczniowski i koordynatorzy Agnieszka Domańska i Aneta Oworuszko serdecznie dziękują za Wasze zaangażowanie w zakupienie darów na rzecz uchodźców z Ukrainy, okazaną życzliwość i wsparcie w tej akcji. Z całego serca dziękujemy za przekazane dary, które są wyrazem Państwa empatii i chęci niesienia pomocy potrzebującym.