• IX GMINNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK ,,WESOŁA NOWINA”
          • IX GMINNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK ,,WESOŁA NOWINA”

          •             20 grudnia 2021r. w Szkole Podstawowej w Białce odbył się IX Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek w tym roku w formie online. Występy wykonawców honorowym patronatem objął Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. Do konkursu wykonawców zgłosiły wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Radzyń Podlaski. W kategorii soliści wystąpiło 23 wykonawców, zaś w kategorii zespoły wysłuchano nagrań 12 zespołów w czterech grupach wiekowych: przedszkola i oddziały przedszkolne, klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Uczniowie naszej szkoły zdobyli następujące miejsca i wyróżnienia: I miejsce w kategorii soliści klas VII-VIII zdobyła Kamila Koza wykonując utwory:,,Złota Jerozolima” i ,,Lulajze Jezuniu”. II miejsce w kategorii soliści klas I-III zajęła Anna Kedzierska za wykonanie utworu ,,Pastorałka od serca do ucha”. Wyróżnienie w kategorii klas 4-6 otrzymała Weronika Koziel za wykonanie kolędy ,,Mizerna cicha” i pastorałki ,,Ciemna nocy”. Opiekunem uczennic była pani Dorota Kowalska. Wyróżnienie w konkursie otrzymały również ,,Branickie nutki” z klasy I : Natalia Kedzierska i Amelia Gogol -Kucharska. Dziewczynki zaśpiewały pastorałkę ,,Ona szła”. Uczennice do konkursu przygotowała pani Aneta Oworuszko. Za nagranie utworów i stronę techniczna konkursu był odpowiedzialny pan Andrzej Dyczko.

        • I GMINNY KONKURS PLASTYCZNY POD HASŁEM „ NAJPIĘKNIEJSZA BOMBKA BOŻONARODZENIOWA”
          • I GMINNY KONKURS PLASTYCZNY POD HASŁEM „ NAJPIĘKNIEJSZA BOMBKA BOŻONARODZENIOWA”

          •           13  grudnia 2021 roku, został rozstrzygnięty I Gminny Konkurs Plastyczny pod hasłem „ Najpiękniejsza bombka bożonarodzeniowa”. Było on adresowany do uczniów Szkół Podstawowych Gminy Radzyń Podlaski z przedszkola, oddziału przedszkolnego i klas I-VIII. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej. Patronatem objął: Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek.
                     W ramach konkursu wpłynęło 81 prac z 7 szkół: Szkoła Podstawowa w Białce, Szkoła Podstawowa w Brzostówcu, Szkoła Podstawowa w Białej, Szkoła Podstawowa w Żabikowie, Szkoła Podstawowa w Paszkach Dużych, Szkoła Podstawowa w Zabielu, Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej.
                    Po ocenie prac jury w składzie: Violetta Pasztaleniec – przewodnicząca, Jolanta Oniszczuk – członek, przyznało nagrody w poszczególnych kategoriach, określonych w regulaminie konkursu następującym osobom:
            - w kategorii przedszkolaki ( 3 - 6 lat):
            I miejsce: Mikołaj Mańko, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Białce,
            II miejsce: Karol Kalinowski, Szkoła Podstawowa im. R. Traugutta w Białej,
            III miejsce: Jagoda Gos, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Białce,
            i Bartosz Makosz, Szkoła Podstawowa im. R. Traugutta w Białej.
            Wyróżnienie: Maja Grochowska, Zespół Szkół w Zabielu i Maja Krzewicka, Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej.
            - w kategorii klas 1 - 3:
            I miejsce: Natalia Sposób, Szkoła Podstawowa w Żabikowie,
            II miejsce: Diana Kozieł, Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej,
            III miejsce: Wiktoria Wrzal, Szkoła Podstawowa w Paszkach Dużych,
            i Igor Oleszczuk, Zespół Szkół w Zabielu,
            Wyróżnienie: Oliwia Bajda, Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej, Wiktoria Maliszewska, Zespół Szkół w Zabielu i Cezary Niebrzegowski, Szkoła Podstawowa w Żabikowie.
            - w kategorii klas 4 - 6:
            I miejsce: Kinga Szwed, Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej,
            II miejsce: Weronika Kozieł, Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej,
            III miejsce: Igor Mazurek, Szkoła Podstawowa w Brzostówcu.
            - w kategorii klas 7- 8:
            I miejsce: Olga Szwed, Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej,
            II miejsce: Kacper Goral i Kuba Goral, Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej.
            Gratulujemy serdecznie zwycięzcom i osobom wyróżnionym.

        • PIECZEMY ŚWIĄTECZNE PIERNIKI
          • PIECZEMY ŚWIĄTECZNE PIERNIKI

          •          Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż... czas więc na pieczenie świątecznych pierników.  Piątek był dniem, gdy w naszej szkole unosił się zapach przypraw korzennych. 17 grudnia 2021 r. uczniowie klasy 7 wraz z wychowawczynią podjęli się zadania przygotowania i upieczenia świątecznych pierniczków. W miłej atmosferze, przy dźwiękach kolęd uczniowie wałkowali ciasto i wycinali różne kształty pierników za pomocą foremek. Następnie wkładali je do piekarnika i mierzyli czas pieczenia. Po upieczeniu uczniowie dekorowali je według własnych pomysłów. Najprzyjemniejszą chwilą była degustacja pierwszych wypieków, jeszcze ciepłych i pysznych. Wspólnie spędzony czas wprowadzil nas w niezwykłą atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Dorota Kowalska

        • MIKOŁAJKI
          • MIKOŁAJKI

          • W poniedziałek, 6 grudnia przemiły dzień w naszej szkole, a mianowicie mikołajki. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja. Wszystkie dzieci w pięknych, odświętnych strojach od rana z niecierpliwością nasłuchiwały dźwięku dzwoneczka zapowiadającego pojawienie się długo oczekiwanego gościa. Mikołaj tym razem również nie zawiódł i zawitał w szkolne progi. W rozmowie wszystkie dzieci zapewniły, że przez cały rok były bardzo grzeczne i zostały obdarowane wspaniałymi prezentami i słodkościami. Było dużo radości i uśmiechów. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć Święty Mikołaj pożegnał się ze wszystkimi i obiecał pojawić się za rok. Dziękujemy św. Mikołaju za wymarzone prezenty !!!

        • Paczuszka dla maluszka
          • Paczuszka dla maluszka

          • Nasza szkoła przystąpiła do akcji Paczuszka dla maluszka. Zbieramy artykuły higieniczne, pampersy dla dzieci do 3 lat z domów dziecka. Szczegóły są na plakacie. Zbiórka trwa do 22 grudnia. Zachęcamy do udziału. Warto pomagać.

        • Gminny Konkurs Plastyczny „Błogosławiona Matka Róża Czacka – niewidoma Matka niewidomych”
          • Gminny Konkurs Plastyczny „Błogosławiona Matka Róża Czacka – niewidoma Matka niewidomych”

          •           W listopadzie 2021 r. Zespół Szkół w Zabielu zorganizował Gminny Konkurs Plastyczny pt. „Błogosławiona Matka Róża Czacka – niewidoma Matka niewidomych”. Był on adresowany do uczniów Szkół Podstawowych Gminy Radzyń Podlaski z klas I – VI. Zadaniem uczestników było wykonanie pocztówki z wakacji, która mogłaby być odczytana przez osoby niewidome. W ramach konkursu wpłynęło 28 prac z pięciu szkół. Z naszej szkoły zostało dostarczone 7 prac. Wyróżnieni zostali:

            Diana Kozieł – zdobyła III miejsce w kategorii klas I III,

            Gabriela Tchórz – zdobyła III miejsce w kategorii klas IV – VI.

            Uczniowie otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Konkurs swoim patronatem objęli Wójt Gminy Wiesław Mazurek i Proboszcz Parafii MBN Pomocy ks. Roman Wiszniewski. Opiekunkami uczniów były panie: Aneta Oworuszko i Dorota Kowalska.

        • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          •     W dniu 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał w roku 1902 i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
                Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Właściciel sklepu z zabawkami po przeczytaniu historii o uratowanym małym niedźwiadku wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia. Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom. Jak się okazało pluszowe misie pana Michtona stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą do pana prezydenta o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia – Teddy. I pod takim imieniem znają go dzieci do dziś na całym świecie.
                Z okazji tego święta odział przedszkolny i uczniowie z klasy 0-3 zostali zapoznani z historią Dnia Pluszowego Misia, wyglądem i warunkami życia niedźwiedzi oraz obejrzały sylwetki misiów – bohaterów literackich: Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Coralgola, misia Yogi i innych. Dzieci z zainteresowaniem oglądały prezentację i brały udział w zabawach z misiem (puzzle, układanki itp). Ilość zadawanych pytań i trafność odpowiedzi świadczyła o ogromnym zaangażowaniu dzieci. Atrakcją spotkania było przyrządzenie wspólnie z niektórymi mamami gofrów z bitą śmietaną, miodem oraz dżemem. Zainteresowanie uczniów świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest ulubioną maskotką dzieci, że moda na misie nie przemija.

        • „MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ” NA SZKOLNEJ SCENIE
          • „MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ” NA SZKOLNEJ SCENIE

          • Dnia 18 listopada br. uczniowie klasy szóstej zaprezentowali inscenizację na podstawie  dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.
            Kilka słów o utworze.
            Utwór jest karykaturalnym i zarazem bardzo realistycznym portretem mieszczańskiej rodziny, w której dominującą rolę odgrywa pani Dulska, kobieta apodyktyczna, dla której najistotniejsze są pozory. Jej rodzina musi cieszyć się szacunkiem otoczenia, bez względu na to, czy na niego zasługuje. Nie jest istotne, co się dzieje w czterech ścianach, ważne, aby mieć nieposzlakowaną opinię wśród sąsiadów i znajomych. W pogoni za pieniędzmi jest zdolna do każdej podłości, a członków rodziny traktuje instrumentalnie. Dzieci (Zbyszko i Hesia) nie mają co do matki złudzeń. Znają jej obłudę, chciwość i wyrachowanie, ale kołtuńska moralność jest w nich zbyt głęboko zakorzeniona, żeby zdobyć się na bardziej radykalny akt buntu. Również Felicjan Dulski jest przez żonę zdominowany. Jedyny bunt, na jaki go stać, to uporczywe milczenie i wykradanie wydzielanych przez Dulską cygar.
            Słowo „dulszczyzna” na stałe weszło do języka polskiego i oznacza drobnomieszczańską obłudę, brak moralności i duchową mizerię.
            W przedstawieniu udział wzięli: Dulska – Gabriela Tchórz, Zbyszko – Bartłomiej Szczygieł, Dulski – Michał Bek. Gościnnie wystąpiła uczennica klasy siódmej Olga Szwed jako Hanka.

        • SAŁATKA OWOCOWA
          • SAŁATKA OWOCOWA

          •     Poniedziałek 23 listopada był pysznym, owocowym dniem. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III przygotowywali sałatkę owocową. Przed przystąpieniem do pracy, przypomniane zostały zasady zdrowego odżywiania oraz zasady higieny. Po nałożeniu fartuszków, umyciu rąk i owoców, uczniowie przystąpili do obierania i krojenia produktów. Wychowawczynie Pani Iwona Koczkodaj, Pani Iwona Martyniuk  oraz Pani Aneta Oworuszko czuwały nad bezpieczeństwem dzieci podczas używania noży.
                Robienie sałatki owocowej było wielką frajdą i zabawą, dzieci przygotowały się do tego solidnie. Zajęcia dostarczyły dzieciom wrażeń smakowych i dotykowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom zwłaszcza, że sezon na pyszne owoce trwa.[haha]