W ramach realizacji przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”, w dniach 20-22 czerwca 2022 r. uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej, wraz z opiekunami udali się na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Jej celem było poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych najstarszych polskich gór, wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego oraz oraz integracja grupy. Kierownikiem wycieczki była p. Jolanta Ferenc- Cisar, a opiekunami p. Violetta Pasztaleniec, p. Dorota Kowalska i p. Andrzej Dyczko
Pierwszą zwiedzaną miejscowością był Opatów, jedna z najstarszych osad ziemi sandomierskiej, z unikalnym zabytkiem architektury- podziemną trasą turystyczną o długości 500 metrów, biegnącą na trzech poziomach( najniższy ok 15 m ),składającą się z połączonych ze sobą dawnych piwnic kupieckich, składów miejskich ( powstających w XIII wieku pod kamienicami stojącymi na Rynku).Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Nowej Słupi , skąd pieszo weszli do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Drogą Królewską pieszo przeszli na Święty Krzyż ( góra Łysiec lub Łysa Góra – 595 m)- najstarsze Sanktuarium w Polsce z relikwiami z Krzyża Chrystusa. Z przewodnikiem zwiedzano Pobenedyktyński Zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, krużganki oraz podziwiano panoramę okolicy z tarasu widokowego. Następnie odbyło się zwiedzanie Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, projekcja filmu, oglądanie eksponatów. Po obejrzeniu „Gołoborzy” z galerii widokowej uczestnicy wycieczki ( podziwiając Puszczę Jodłową)zeszli do miejscowości Huta Szklana, skąd udali się do Alei Miniatur w Parku Rozrywki Sabat Krajno w Krajnie- Zagórzu. W parku znajdują się miniatury 50 najsłynniejszych budowli świata wykonane w skali 1;25( Watykańska Bazylika, World Trade Center, Koloseum, Statua Wolności, wulkan Etna, wodospad Niagara itd. )
W drugim dniu wycieczki odbyło się zwiedzanie Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie, specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. Powstało w oparciu o prywatną kolekcję lekarza Feliksa Przypkowskiego, który od 1895 roku gromadził zabytkowe zegary słoneczne , a także literaturę poświęconą gnomonice. Następnym punktem była wizyta w Pocysterskim Kościele NMP i bł. Wincentego Kadłubka, pochodzącym z XIII w. Jego romańska architektura uległa całkowitej przebudowie w XV w. Wnętrze zawiera elementy architektoniczne pochodzące z różnych okresów stylowych. W klasztorze znajdują się relikwie Błogosławionego Wincentego Kadłubka.
Po drodze do zamku w Chęcinach zwiedzono liczącą 240 m Jaskinię Raj, jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju, słynącą z ogromnej liczby nacieków zgromadzonych na małej powierzchni. Są tam też ślady człowieka sprzed 50-60 tysięcy lat. Zamek w Chęcinach powstał na wzgórzu o wysokości 360 m, na przełomie XII i XIV wieku, za czasów Włądysława Łokietka jako warownia obronna. Gościli w nim królowie z dynastii Piastów , a także Władysław Jagiełło. Był także dedykowany żonom i wdowom królewskim. Zniszczony przez Szwedów w czasie potopu szwedzkiego popadł w ruinę.
Po dniu pełnym wrażeń udano się na nocleg i obiadokolację w Domu Gościnnym „Marysieńka” w Świętej Katarzynie.
Trzeci dzień wycieczki rozpoczęto zwiedzaniem Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie, w którym znajduje się ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości. Zwiedzającym udostępniona jest także szlifiernia kamieni. W tej samej miejscowości wycieczkowicze wzięli także udział w warsztatach pszczelarskich- poznali pracę pszczelarza, budowę i rolę pszczół. Odbył się też pokaz sprzętu pszczelarskiego, degustacja miodów oraz wykonanie przez dzieci świeczek z wosku pszczelego. Na trasie zwiedzania była także miejscowość Zagnańsk, w której rośnie Bartek, jeden z najstarszych dębów w Polsce ( 684 lata), wysokości do 30 metrów, od 1954 roku chroniony jako pomnik przyrody.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, Golgoty Wschodu, repliki samolotu prezydenckiego, który rozbił się w Smoleńsku, pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy, Mini Zoo oraz ścieżki dydaktycznej w miejscowości Kałków- Godów. Po obiedzie udano się do Ujazdu, który był ostatnim puntem wycieczki. Z przewodnikiem zwiedzono ruiny zamku z XVII wieku, ufundowanego prze wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego. Ta trzypiętrowa rezydencja pałacowa, wzniesiona z kamienia i cegły była największa w Europie do czasu powstania Wersalu. Z czasem popadła w ruinę, od 2018 roku ma status pomnika historii. W skład warowni wchodzą fortyfikacje, bastiony, fosa, ślady umocnień. Także w Ujeździe, nieopodal zamkowych ruin znajduje się neolityczna osada „Kopiec”, w której uczestnicy wycieczki poznali historię początków rolnictwa w zrekonstruowanej osadzie z późnej epoki kamienia, gdzie wśród domostw sprzed 5 tysięcy lat poznali pradziejowych rolników, hodowców i rzemieślników.
Wieczorem, uczniowie pełni wrażeń i drobnych pamiątek wrócili do szkoły, gdzie oczekiwali na nich rodzice.