• WYCIECZKA DO WARSZAWY
          • WYCIECZKA DO WARSZAWY

          • Korzystając z jesiennej edycji programu „ Poznaj Polskę”, którego celem: jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki; wspomaganie realizacji podstawy programowej oraz urozmaicenie zajęcia lekcyjnych, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru, dnia 8. 11. 2022 r. o godzinie 6.00 uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej, wraz z kierownikiem wycieczki p. Iwoną Martyniuk i opiekunami p. Anetą Oworuszko i p. Iwoną Koczkodaj wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Pogoda dopisała, więc nie było problemu, żeby zrealizować bardzo bogaty program. Pierwszym odwiedzonym punktem było Planetarium. Na początku wysłuchaliśmy opowiadania o kosmosie, gwiazdach i konstelacjach gwiazd. Później obejrzeliśmy film w technologii 3D, pod tytułem „Słońce , Ziemia, Księżyc”. Kolejnym punktem było Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy przebywać w strefie eksperymentowej z blisko dwustoma eksponatami ze świata przyrody i fizyki. Każdy z eksponatów dostarczał nam nowych wrażeń, a także wiedzy. Niezapomniane wrażenie zostało po „Pedałującym szkielecie” - eksponat składał się z dwóch rowerów, oddzielonych lustrem. Na jeden rower można było wsiąść i widziało się swoje odbicie w lustrze. Natomiast podczas pedałowania w lustrze ukazywał się szkielet pedałujący na drugim rowerze. W Centrum Nauki Kopernik dzieci zjadły obiad, aby nabrać sił do uczestniczenia w dalszych atrakcjach. Po obiedzie wyruszyliśmy do warszawskiego ZOO. Spacerując jego alejkami obserwowaliśmy ciekawe gatunki egzotycznych zwierząt – ssaków, ptaków, gadów i płazów. Sporym zainteresowaniem cieszyły się: lwy, żyrafy, małpy, nosorożec oraz słonie. Następnie pojechaliśmy w kierunku Starego Miasta. Przystając na tarasie nad wylotem tunelu trasy WZ, podziwialiśmy widok na Pałac Pod Blachą, osiedle Mariensztat, Wisłę, Pragę i stojący przy placu Zamek Królewski.  Najstarsza część naszej stolicy – Stare Miasto stanowi zwarty zespół architektury z XVII i XVIII wieku, miejsce o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z okresu XIV – XVI stulecia. Stare Miasto w Warszawie zachwyca kunsztem architektury i budową o kształcie prostokąta. Symbolem Starego Miasta jest Plac Zamkowy, utworzony w 1818 roku po zburzeniu stajen zamkowych, kamienic i Bramy Krakowskiej. Podziwiając jego uliczki, zatrzymaliśmy się przy Kolumnie Zygmunta III Wazy oraz Pomniku Syrenki, powędrowaliśmy do Zamku Królewskiego i Archikatedry Św. Jana Chrzciciela - jednej z najstarszych świątyń w Warszawie. Spacerując Krakowskim Przedmieściem, mogliśmy zobaczyć Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W drodze powrotnej zajechaliśmy na podwieczorek do restauracji Mc Donald. Szczęśliwi ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły, gdzie na uczniów czekali rodzice.

        • "POWRÓT TATY" ADAMA MICKIEWICZA NA SZKOLNEJ SCENIE
          • "POWRÓT TATY" ADAMA MICKIEWICZA NA SZKOLNEJ SCENIE

          • W związku ze zbliżającą się rocznicą urodzin Adama Mickiewicza uczniowie klasy czwartej przygotowali inscenizację ballady „Powrót taty”. Inscenizacja została zaprezentowana społeczności szkolnej w czasie apelu 16 listopada br. Uzupełnieniem ruchu scenicznego było czytanie fragmentów utworu. W przedstawieniu swoje umiejętności sceniczne zaprezentowali: Anna Kędzierska jako matka, Maciej Kowalik – tato, Maja Zagórska i Marcin Tchórz – dzieci. Gościnnie w przedstawieniu udział wzięła uczennica klasy VII Gabriela Tchórz, która wcieliła się w postać herszta bandy. Wspólna lektura utworu Adama Mickiewicza była okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego.

             

        • AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
          • AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • 09 listopada 2022r. w Szkole Podstawowej w Branicy Radzyńskiej odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Narodowe Święto  Niepodległości to najważniejsze polskie święto patriotyczne związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918r. Jest to dzień szczególny, przypominający nam nie tylko radość z odzyskanej wolności, ale też tę powszechną prawdę, że wolność nie jest czymś trwałym danym raz na zawsze i trzeba o nią nieustannie zabiegać.
            Na początek inscenizacji poczet sztandarowy wniósł flagę oraz został odśpiewany hymn państwowy. Część artystyczna przygotowana przez uczniów z klas V-VIII przypomniała najważniejsze wydarzenia historyczne, które po 123 latach zaborów doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Polskę. Wspomniała m.in. o bohaterskiej walce Polaków w powstaniach listopadowym i styczniowym, działaniach dyplomatycznych Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, o walkach Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego i wreszcie o trudach scalania i odbudowy kraju. Akademia była dla uczniów nie tylko wspaniałą lekcją historii, ale też okazją do wysłuchania wielu znanych każdemu Polakowi pieśni patriotycznych takich jak "Piechota", "Pierwsza Kadrowa", "Rota", "Wojenko, wojenko" oraz "Co to jest niepodległość?". W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły z opiekunami. Z nieukrywanym zainteresowaniem obserwowali oni patriotyczne, słowno - muzyczne widowisko.
            Mamy nadzieję, że przygotowana akademia znacznie przyczyniła się do tego, że każdy z jej uczestników świadomie i godnie uczcił Narodowe Święto Niepodległości.

            Delegacja Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej w dniu 11 listopada wzięła udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Radzyniu Podlaskim. Trzy uczennice z klasy VIII wraz z p. dyrektor Iwoną Koczkodaj przemaszerowały ulicami miasta w uroczystym pochodzie i złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Pomnik ten upamiętnia bohaterów walk o niepodległość Polski.

        • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada w rocznicę urodzin Walta Disney'a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci jak i dorosłych - bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. W naszej szkole ten dzień był obchodzony 4 listopada 2022r. Wychowawczynie Pani Iwona Koczkodaj, Iwona Martyniuk, Aneta Oworuszko, Aleksandra Kordula, dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III w tym dniu przebrały się za swoje ulubione postaci z bajek. Było radośnie, wesoło i kolorowo. Została zorganizowana rewia mody na której każdy z dumą prezentował swoje przebranie oraz każde chętne dziecko mogło zaśpiewać piosenkę z bajki i wziąć udział w konkursie. Towarzyszyło wszystkim dużo emocji oraz dumy z prezentowanych przez siebie strojów. Nie zabrakło również zagadek dotyczących bajek. Na koniec odbyła się mini dyskoteka, na której wszystkie przedszkolaki bawiły się przy najbardziej ulubionym dziecięcym repertuarze.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za przygotowanie przepięknych przebrań bajkowych postaci.

        • ,,Święci w szkole”- gra terenowa
          • ,,Święci w szkole”- gra terenowa

          • 2 listopada do naszej szkoły zawitali ,,święci”. To uczniowie klasy 8 wcielili się w postacie świętych i rozpoczęli grę terenową. Gra polegała na poszukiwaniu i zapisywaniu ukrytych ,,świętych” oraz ich życiowego motta. Byli to: św. Jan Paweł II, św. Faustyna Kowalska, św. Jadwiga królowa, św. Albert Chmielowski, św. Maksymilian Kolbe, bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko oraz bł. Carlo Acutis. Gra cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodszych uczniów.  Dorota Kowalska

        • Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”
          • Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”

          • Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej pod nazwą “Słodziaki” przystąpili do projektu ogólnopolskiego „Zdrowo jem, więcej wiem!". Organizatorem Projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska, a sam projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” jest częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego „Aktywnie po zdrowie” prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Składa się on z dwóch etapów: jesienno-zimowego i wiosennego. W każdym z nich jest do realizowania 5 zadań, w tym 2 lekcje, 2 konkursy, promocja danego tematu w szkole. Realizując go trzeba wykonać z uczniami wiele prac, w tym także plastycznych.
            My realizowaliśmy zadania:
            1. Lekcję: co należy jeść, aby być zdrowym?
               - Prace plastyczne: Co jedzą koty? Zwierzęta wiedzą, co jedzą,
               - Karta pracy – propozycje posiłków
            2. Konkurs: plakat „Dbam o zdrowie”
                - Wykonanie plakatu
                - Zadania zrealizowane dodatkowo – Piramida Zdrowego Żywienia.
            3. Lekcję: w białej krainie – ostrożnie z cukrem i solą.
               - Podróż Zdrowolotem
               - Spotkanie z wróżką – rozwiązywanie zagadek, pogadanka o soli i cukrze, poszukiwanie soli i cukru wśród składników na etykietach przyniesionych przez dzieci i udostępnionych przez organizatora szablonach etykiet;
            - zadanie dodatkowe - pokolorowanie etykiet udostępnionych przez organizatora według znalezionych składników (na czerwono te z cukrem, na żółto te z solą, po połowie na żółto i czerwono – te z solą i cukrem).
            - Wykonanie planszy Za dużo soli, za dużo cukru. Umieszczenie na niej także pokolorowanych szablonów etykiet pod hasłem Gdzie jest sól i cukier?
            - Wykonanie Drzewa decyzyjnego o skutkach nadużywaniu soli i cukru.
            - Wykonanie zadań matematycznych i odczytanie hasła.
            -  Kolorowanie postaci wróżki.
            - Przedstawienie w formie historyjki obrazkowej Bajki o Białej Krainie.
            4. Konkurs plastyczny: Najlepszy rysunek zdrowych słodyczy
            - Wykonanie z prac Klasowej Książki Zdrowych Słodyczy
            - Zadanie dodatkowe – przygotowanie wspólnie z mamą ulubionego, ale zdrowego posiłku.
            5. Promocję: Dzielimy się wiedzą!
            - Przygotowanie wystawy wykonanych prac na szkolnej gazetce
            6. Opracowanie i przesłanie raportu do organizatora projektu.
            Zapraszamy do galerii.
            Koordynatorem projektu była pani Aneta Oworuszko


             

        • Pamiętamy o Tobie Ojcze - Apel Papieski
          • Pamiętamy o Tobie Ojcze - Apel Papieski

          • Dnia 28 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony pamięci Wielkiego Polaka, świetego Jana Pawła II. Uczniowie klasy 8 przypomnieli wybrane fakty i wydarzenia z życia papieża. Dziewczynki z klasy 3 zaśpiewały piosenki ,,Fundament” oraz ,,Nie zastąpi ciebie nikt”. Weronika z klasy 6 zaśpiewała ,,Dzielmy się miłością". Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem ,,Barki” przez całą społeczność szkolną. Apel przygotowała p. Dorota Kowalska.

        • II GMINNY FESTIWAL PAPIESKI
          • II GMINNY FESTIWAL PAPIESKI

          • 27 października 2022r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w II Gminnym Festiwalu Piosenki Papieskiej „Nie lękajcie się”, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Świętego Jana Pawła II w Białce, pod patronatem Wójta Gminy Pana Wiesława Mazurka. Celem festiwalu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży pamięci o Papieżu Polaku oraz twórczości z Nim związanej. Zespół wokalny reprezentujący naszą szkołę w składzie: Diana Kozieł, Amelia Rybicka, Oliwia Bajda, Karolina Rożen i Lena Telej wspaniale zaśpiewał piosenkę "Nie zapomni Ciebie nikt". Utwór „ Dzielmy się miłością” wykonała solowo Weronika Kozioł oraz w duecie zaśpiewały piosenkę „ Fundament” Diana Kozioł i Amelia Rybicka. Uczniów do występu przygotowywały Panie: Dorota Kowalska i Iwona Martyniuk.

        • KONCERT PROFILAKTYCZNY MICHAŁA I JACKA MUSIATOWICZÓW
          • KONCERT PROFILAKTYCZNY MICHAŁA I JACKA MUSIATOWICZÓW

          • Dnia 26 października mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w naszej szkole Jacka Musiatowicza z synem Michałem. Jacek Musiatowicz to poeta i muzyk, który współpracował i współpracuje z wieloma muzykami i zespołami (m.in. Oddział Zamknięty, Iwona Węgrowska, Patrycja Markowska). Jest twórcą muzyki do filmu "Historia Istotnej Victorii" - filmu o AIDS, który został nagrodzony Złotymi Niedźwiedziami na Festiwalu w Berlinie. Artysta, którego mieliśmy okazję dziś osobiście poznać, zdobył wiele wyróżnień i nagród w swojej muzycznej karierze.

            Przekaz słowno – muzyczny artystów skierowany był do uczniów naszej szkoły. Z obserwacji i rozmów „po” widać było, że wywarł na nich duże wrażenie, co było poparte ciszą, skupieniem, zasłuchaniem, gromkimi brawami.

            Muzyk podkreślał, jak ważne jest to, aby mieć w życiu pasje, hobby, wypełniać twórczo i konstruktywnie czas wolny, bowiem wtedy zło nie ma do nas dostępu.

            Artysta mówił jak wiele zła można wyrządzić słowem, wrogim spojrzeniem czy szyderczym uśmiechem, których tak wiele w życiu młodzieży i nie tylko. Podkreślał, jak ważna jest rodzina, docenianie bliskich, szacunek dla nich. Tym bardziej, że często oni właśnie „tak szybko odchodzą, zostają po nich buty i telefon głuchy…”.

            Wielkimi brawami uczniowie nagrodzili również występ gitarzysty Michała Musiatowicza.

        • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
          • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

          • „Naukę czas zacząć…
            Szkoła cichutko drzwi uchyliła,
            dzieci do siebie zaprosiła”
            Dnia 26 października o godzinie 9.00 odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Radzyń Podlaski Pan Wiesław Mazurek, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Barbara Palica, Dyrektor Szkoły Pani Iwona Koczkodaj, rodzice uczniów klasy pierwszej, nauczyciele oraz uczniowie.
            Wszystkich zebranych powitała wychowawczyni – Pani Iwona Martyniuk.
            Zanim pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej, stanęli przed nie lada wyzwaniem – musieli zrzucić zaklęcie „Złej Wróżki”, która nie została zaproszona na uroczystość i w taki sposób ukarała dzieci. Z pomocą dzieciom ruszyła „Dobra Wróżka”, która kazała im odwiedzić cztery krainy i zdobyć ich symbole, aby zły czar prysnął.
            Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci uczniowie przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności przed publicznością. Kolejno odwiedzali każdą krainę witani przez jej przedstawicieli: Czerwonego Kapturka, Papę Smerfa, Śpiącą Królewnę i Kota w Butach.
            Do zadań, które mieli wykonać uczniowie należały m.in. recytacja wierszy, śpiewanie piosenek, wiedza na temat ojczyzny oraz ruchu drogowego. Po zakończonej prezentacji, zarówno „Dobra Wróżka”, jak i zaproszeni gości zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały „egzamin pierwszoklasisty”
            Doniosłym momentem uroczystości było Ślubowanie pierwszoklasistów oraz dokonanie aktu pasowania przez Panią Dyrektor, które wzbudziło wiele emocji. Tym samym dzieci zostały oficjalnie uczniami klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej, Dowodem były dyplomy pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez Panią Dyrektor.
            Uczniowie otrzymali prezenty od Pana Wójta, młodszych i starszych kolegów oraz rodziców. Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców.
            Iwona Martyniuk