• AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

• Dnia 29 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski uczniowie z klas V - VIII przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Dzięki temu montażowi słowno - muzycznemu widzowie mogli przypomnieć sobie całą historię dotyczącą tego wydarzenia. Na początku poczet sztandarowy wprowadził flagę i odśpiewany został hymn państwowy. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne takie jak: "Mazurek 3 Maja", "Jak długo w sercach naszych" oraz "Piechota". W części artystycznej przypomniano ważne wydarzenia z okresu, gdy Polska traciła niepodległość pod koniec XVIII wieku. 3 maja 1791 roku, w trakcie obrad Sejmu Wielkiego król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego uchwalili Konstytucję, która została przyjęta jednogłośnie. Konstytucja 3 Maja miała na celu zachowanie suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa. Po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni nowej konstytucji, część wpływowej magnaterii nie zamierzała poddać się prawom ustanowionym przez tę konstytucję i 14 maja 1792 zawiązała w niewielkim miasteczku Targowicy na kresach konfederację w celu jej obalenia. Jej zawiązanie posłużyło Rosji jako pretekst do interwencji zbrojnej w Rzeczypospolitej. Król Stanisław August chcąc uniknąć rozlewu krwi 24 lipca przystąpił do konfederacji targowickiej, oraz polecił zaprzestać działań wojennych. Polaków czekały jeszcze drugi rozbiór, krwawo stłumione powstanie kościuszkowskie oraz trzeci rozbiór kraju. Od 1795 roku Polska zniknęła z mapy Europy na długie 123 lata.
                          Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, obchodzona jest od ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata  Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś obchodzona jest ona z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego. Inscenizacja akademii sprawiła, że uczniowie wysłuchali jej z powagą i zaciekawieniem.