W ramach realizacji przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”, w dniach 18-20.10. 2022 r. uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej, wraz z panią kierownik Jolantą Ferenc- Cisar i opiekunami: p. Iwoną Koczkodaj, p. Violettą Pasztaleniec i p. Dorotą Kowalską udali się na trzydniową wycieczkę na trasie Toruń- Malbork- Gdańsk. Jej celem było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki; wspomaganie realizacji podstawy programowej oraz urozmaicenie procesu edukacyjnego.
Pierwszą zwiedzaną miejscowością był Toruń, średniowieczne miasto nad Wisłą, wpisane na listę Dziedzictwa UNESCO ,z unikalnym Rynkiem Staromiejskim – z Ratuszem, pomnikiem Mikołaja Kopernika, Dworem Artusa, pięknymi kamienicami bogatych mieszczan. Następnie zwiedzono Bazylikę katedralną św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z wybitnymi dziełami sztuki, z płaskorzeźbą świętej Marii Magdaleny oraz chrzcielnicą z czasów Mikołaja Kopernika. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do jednej z największych atrakcji Torunia- do Centrum Popularyzacji Kosmosu- Planetarium, znajdującego się w XIX wiecznym budynku dawnej gazowni. Dzieci uczestniczyły w pokazie na temat budowy Wszechświata, popularnych gwiazdozbiorów, planet Układu Słonecznego, a także narodzin Ziemi, zjawisk dnia i nocy oraz następstw pór roku. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie uczniowie zapoznali się z przyprawami, procesem wypieku pierników oraz najbogatszą w Europie kolekcją form piekarskich . Odbyły się także warsztaty, w ramach których uczniowie własnoręcznie wykonali , a po upieczeniu dekorowali pyszne pierniczki. Po całodziennych atrakcjach udano się do hotelu na kolację i nocleg.
W drugim dniu wycieczki , po śniadaniu, pojechaliśmy do leżącego nad Nogatem Malborka. Tam odbyło się zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Zamkowego, mieszczącego się w historycznym zamku pokrzyżackim, najpotężniejszej zachowanej twierdzy średniowiecznej Europy. Trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim składa się z Zamku Niskiego, Zamku Średniego i Zamku Wysokiego. Obiekt wpisano w 1997 r. na światową listę zabytków kultury UNESCO. W tym wielodziałowym muzeum historyczno- artystycznym zgromadzono ponad 40 tysięcy muzealiów, dawnej broni, uzbrojenia, numizmatów, dzieł rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego oraz unikatową kolekcję bursztynów. Wszystkich urzekł widok zamku od strony Nogatu. Z Malborka wycieczkowicze udali się do Gdańska, by rozpocząć zwiedzanie od wizyty na Westerplatte, półwyspie przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej, symbolicznym miejscu początku II wojny światowej . Miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte zostały wpisane w 2003 r. na listę Pomników historii. Po przyjeździe do hotelu, zakwaterowaniu i kolacji wszyscy udali się na wieczorny spacer brzegiem morza. Trzeci dzień wycieczki, wraz z panią przewodnik rozpoczęto od zwiedzania nadmorskiej dzielnicy Gdańska – Brzeźna. Poznano historię i teraźniejszość tego uroczego kurortu. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, najstarszą część Gdańska, lokowaną w XIII w. Zobaczono Fontannę Neptuna, Dwór Artusa – siedzibę kupców gdańskich, Ratusz Starego Miasta – gotycko renesansową budowlę, Żuraw nad Motławą a także jeden z symboli Gdańska – Bazylikę Mariacką. Pochodząca z XIV w. świątynia jest największym kościołem z cegły na świecie, z cennymi zabytkami malarstwa, rzeźby oraz ołtarzem głównym z XVI w. Ostatnim punktem było zwiedzanie Sołdka- Statku- należącego do Narodowego Muzeum w Gdańsku .Był to rudowęglowiec, masowiec o napędzie parowym, pierwszy statek pełnomorski zbudowany w Polsce po II wojnie światowej. Otrzymał nazwisko przodownika pracy- trasera Stoczni Gdańskiej, Stanisława Sołdka. W 1981 r. przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu- pozwala poznać historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie XX w. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Pola Bitwy pod Grunwaldem- obszaru obejmującego łąki i tereny zielone , zespół pomnikowy oraz ruiny kaplicy pobitewnej, który w 2010 r. uznany został za pomnik historii- miejsce, w którym rozegrała się w 1410 r. bitwa pod Grunwaldem. Wieczorem, uczniowie pełni wrażeń i drobnych pamiątek wrócili do szkoły, gdzie oczekiwali na nich rodzice.
Iwona Koczkodaj