Od godziny 18.00 21 czerwca do godziny 11.30 22 czerwca 2023r.w naszej szkole nauczyciel-bibliotekarz Violetta Pasztaleniec wraz z wychowawcami: Dorotą Kowalską i Agnieszką Domańską, zorganizowały Noc Bibliotek. W wydarzeniu brali udział uczniowie klas IV-VIII, ale tylko zasłużeni t.j. z zachowaniem dobrym, bardzo dobrym i wzorowym. Spotkanie rozpoczęło się meczem piłki siatkowej i organizacją miejsc noclegowych. Uczniowie zjedli pyszne pizze, następnie bawili się wyśmienicie w rytm muzyki dyskotekowej. Była to noc porządkowania zbiorów bibliotecznych, czytania ciekawych fragmentów książek oraz oglądania ekranizacji literackich. Czas, na wyszukane zabawy i radość ze wspólnego towarzystwa. Starsi uczniowie nawet próbowali straszyć ,,duchami’’ młodsze klasy. Zabawom i gonitwom nie było końca. Co niektórzy nawet nie zmrużyli oka do rana!
Akcja charytatywna ,,Nakręcamy Igusię na samodzielność’’
15 czerwca 2023r. nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji zbiórki plastikowych nakrętek pod hasłem ,,Nakręcamy Igusię na samodzielność’’. Pani Monice, mamie Igi, przekazaliśmy ponad 212kg plastikowych nakrętek. Rekord przyniesionych korków znowu pobiły Kinga i Olga Szwed, które dostarczyły 109 kg korków! Udział w akcji wzięło wielu uczniów i pracowników naszej szkoły. Uczniowie dostali dyplomy. Wszystkim bardzo dziękujemy i zachęcamy do dalszego udziału w akcji charytatywnej!
Agnieszka Domańska
Aneta Oworuszko
LEKCJA PLASTYKI POD CHMURKĄ
W klasie I, II, III pod kierunkiem pani Anety Oworuszko i pani Iwony Martyniuk zostały przeprowadzone zajęcia plastyczne na świeżym powietrzy. Malowanie na folii to zupełnie inna forma działań plastycznych oraz sensorycznych. Malując na folii dzieci stymulują zmysł dotyku oraz wzroku. Jest to także doskonałe ćwiczenie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kreatywności. Zabawa pozwala w pełni rozwijać potencjał twórczy artysty.
WYCIECZKA DO POLESKIEGO PARKU NARODOWEGO
W dniu 5 czerwca uczniowie z klas 1 - 6 wyruszyli na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego. Wycieczkę rozpoczęła projekcja filmu o przyrodzie Poleskiego Parku Narodowego, który obejrzeliśmy w siedzibie dyrekcji parku narodowego w Urszulinie. Następnie grupa udała się do piwnic budynku, gdzie można było obejrzeć wyhodowane tutaj, młode żółwie błotne, które to później zostaną wypuszczone na wolność. W dalszym ciągu wycieczki grupa obejrzała cmentarz wojenny i pomnik w miejscu, w którym odbyła się niegdyś bitwa pod Wytycznem. W bitwie tej w 1939 roku w walce z sowieckim najeźdźcą zginęło ponad stu żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Następnie udała się, aby obejrzeć niedawno wybudowaną wiejską chatę urządzoną w starym poleskim stylu tzw. "Poleskie sioło". Kolejnym punktem programu wycieczki szkolnej było przejście ścieżką dydaktyczną „Dąb Dominik”. W trakcie ponad trzykilometrowego przemarszu można było obejrzeć olbrzymi dąb nazwany Dominikiem, różne rodzaje lasów, torfowisko wysokie z charakterystyczną roślinnością torfowiskową oraz piękną panoramę jeziora Moszne. W dalszej kolejności uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu. Tam w bardzo ciekawy sposób pokazane zostały zwierzęta występujące w Poleskim Parku Narodowym oraz wygląd dawnej wiejskiej chaty typowej dla Polesia. W dalszym ciągu uczestnicy wycieczki mogli posilić się kiełbaskami pieczonymi nad ogniskiem. Wycieczka zakończyła się około godziny 19. Wszyscy wrócili do domów zmęczeni ale zadowoleni z przyjemnie i pożytecznie spędzonego czasu.
DZIEŃ RODZINY
Dzień Rodziny rozpoczęty częścią artystyczną w wykonaniu uczniów klas 1-3 pod kierunkiem pani Anety Oworuszko, pani Iwony Martyniuk oraz pani Iwony Koczkodaj. Dzień z godziny na godzinę przynosił kolejne atrakcje. Efekt? Świetna i niechętnie kończona zabawa. Zaproszeni na uroczystość rodzice mogli obejrzeć występy swoich dzieci, które z zaangażowaniem zaprezentowały bliskim montaż słowno-muzyczny. Na scenie wystąpili uczniowie klasy 1, 2 i 3, którzy dali prawdziwy aktorsko-taneczny popis. Występ wywołał gromkie brawa publiczności. Po części artystyczne był konkurs polegający na odnalezieniu przez rodziców swoich portretów, namalowanych przez ich pociechy. Były kwiaty, życzenia i słowa podziękowania dla rodziców, a przy tym, jak można się było spodziewać, wiele wzruszeń. Dzień Rodziny to nie tylko występy, ale też naprawdę rodzinne, wspólne spędzanie czasu. Nic dziwnego, że przy tylu atrakcjach, rodzice i uczniowie opuszczali szkołę z uśmiechem na ustach.
AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Święto Konstytucji 3 Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. W całym kraju organizowane są uroczystości, które mają przypomnieć, jak istotnym wydarzeniem było uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. W dniu 28 kwietnia szkolna społeczność uczciła rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki pierwszej w Europie i drugiej na świecie, po amerykańskiej, nowoczesnej konstytucji. Akademia odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej, gdzie zebrali się uczniowie i nauczyciele. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego oraz wprowadzeniem flagi narodowej. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który obejmował pieśni patriotyczne, wiersze i inscenizację historyczną. Była to okazja do chwili refleksji nad tym co kiedyś się wydarzyło oraz do pielęgnowania patriotyzmu. Udział w żywej lekcji historii przeniósł nas w odległe czasy i minione wieki, aby nigdy nie została zatarta pamięć o tym jakże ważnym wydarzeniu.
Uroczystość przygotował pan Andrzej Dyczko, oprawę muzyczną oraz przepiękną dekorację wykonała pani Iwona Martyniuk.
Spotkanie prewencyjne z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim
,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 25 kwietnia 2023r. w naszej szkole. Spotkanie prowadził p. Piotr Woszczak. Celem wizyty było przeprowadzenie rozmowy z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Policjant dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjant wyjaśnił uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnił czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu. Przypominał również, że nie można:
- stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
- rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli dziecka;
- publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
- tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.
Wielokrotnie w trakcie spotkania policjant zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań oraz zapoznał z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu. Policjant poinformował również o kategoriach zagrożeń:
- kontakt z niebezpiecznymi treściami;
- kontakt z niebezpiecznymi osobami;
- z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc);
- uzależnienie od Internetu.
Jak wiadomo dla dzieci i młodzieży z pokolenia e-generacji, Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym i autonomicznym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym. Pogadanka policjanta dotyczyła m. in. odpowiedzialności za niewłaściwe korzystanie z Internetu może także stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka. Jako pedagodzy i wychowawcy mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką np. w autobusie szkolnym, podczas przerw i w domu. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów oraz głęboko w to wierzymy, że pozytywnie wpłynie na zachowanie dzieci w szkole i poza nią. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy panu Piotrowi Woszczak za wizytę w naszej placówce szkolnej.
Spotkanie zorganizowała Aneta Oworuszko.
Pantomima ,,Bóg dał nam ręce”
5 kwietnia 2023r. w przeddzień Wielkanocy uczniowie klasy 8 pokazali przedstawienie związane z wydarzeniami Triduum Paschalnego oraz zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Była to pantomima, przeplatana piosenkami wykonywanymi przez chór dziewcząt z klasy 5 i 6. Uczniowie klasy 8 chcieli nam przypomnieć, ze Bóg stwarzając świat i człowieka - dał nam ręce. Ręce powinny służyć do działania, pomagania i czynienia dobra. Ale my często o tym zapominamy i czynimy zło.Tymi rękami przybiliśmy Pana Jezusa do krzyża. Ale Chrystus trzeciego dnia powstał z grobu- zmartwychwstał. Obecnie Jezus ,,chodzi” ulicami naszych miast i uzdrawia nasze ręce do czynienia dobra. Na zakończenie przedstawienia uczennice klasy 8 złożyły świąteczne życzenia Pani Dyrektor i całej społeczności szkolnej. Nad całością czuwała pani Dorota Kowalska.
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM SM SPOMLEK
W ramach doradztwa zawodowego w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem SM Spomlek – Alicją Koczkodaj specjalista ds. administracji/opiekun praktyk zawodowych. Podczas pogadanki omówiony został proces produkcji sera, począwszy od zwózki mleka do sprzedaży z magazynu. Przy przedstawianiu każdego etapu produkcyjnego, uczniowie poznawali stanowiska pracy które są w SM SPOMLEK.
Zapoznali się również z ofertą rekrutacyjną w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej – kierunek Technik przetwórstwa mleczarskiego, kierunek ten jest objęty patronatem SM Spomlek i praktykami zawodowymi odbywającymi się w tym zakładzie.
Uczniowie degustowali sery marki Serenada oraz sery długo dojrzewające Skarby Serowara.
Bardzo serdecznie dziękujemy za przekazaną wiedzę pani Alicji Koczkodaj.
WIOSENNA LEKCJA PLASTYKI
Korzystając z pięknej wiosennej pogody uczniowie klasy 6 i 7 oraz klasy 2 wraz z p. Iwoną Martyniuk i p. Anetą Oworuszko w ramach lekcji plastyki wybrali się na spacer zbierając materiałY przyrody ożywionej i nieożywionej, z których tworzyli obrazy. Kompozycje były różne, doświadczenie to sprawiło wszystkim uczniom ogromną radość i nowe doświadczenie, a kreatywność ich możemy podziwiać na dołączonych zdjęciach.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie
Galeria zdjęć
brak danych