• Wycieczka do Torunia, Malborka i Gdańska
          • Wycieczka do Torunia, Malborka i Gdańska

          • W ramach realizacji przedsięwzięcia MEiN  „Poznaj Polskę”, w dniach 18-20.10. 2022 r. uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej, wraz z panią kierownik Jolantą Ferenc- Cisar i opiekunami: p. Iwoną Koczkodaj, p. Violettą Pasztaleniec i p. Dorotą Kowalską udali się na trzydniową  wycieczkę  na trasie Toruń- Malbork- Gdańsk. Jej celem było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki; wspomaganie realizacji podstawy programowej oraz urozmaicenie procesu edukacyjnego.
            Pierwszą zwiedzaną miejscowością był Toruń, średniowieczne miasto nad Wisłą, wpisane na listę Dziedzictwa UNESCO ,z unikalnym  Rynkiem Staromiejskim – z Ratuszem, pomnikiem Mikołaja Kopernika, Dworem Artusa, pięknymi  kamienicami bogatych mieszczan. Następnie  zwiedzono Bazylikę  katedralną  św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z wybitnymi dziełami sztuki, z płaskorzeźbą świętej Marii Magdaleny oraz chrzcielnicą z czasów Mikołaja Kopernika. Następnie  uczestnicy wycieczki udali się  do jednej z największych atrakcji Torunia- do Centrum  Popularyzacji  Kosmosu- Planetarium, znajdującego się w  XIX wiecznym budynku dawnej gazowni. Dzieci  uczestniczyły w pokazie na temat budowy Wszechświata, popularnych gwiazdozbiorów, planet Układu Słonecznego, a także narodzin Ziemi, zjawisk dnia i nocy oraz następstw pór roku.  Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie  uczniowie zapoznali się z przyprawami, procesem wypieku pierników oraz najbogatszą w Europie kolekcją form piekarskich . Odbyły się  także warsztaty, w ramach których uczniowie  własnoręcznie wykonali , a po upieczeniu dekorowali pyszne pierniczki. Po całodziennych atrakcjach udano się  do hotelu na kolację i nocleg.

            W drugim dniu wycieczki , po śniadaniu, pojechaliśmy do  leżącego nad Nogatem Malborka. Tam odbyło się zwiedzanie  z przewodnikiem  Muzeum Zamkowego, mieszczącego  się  w historycznym zamku pokrzyżackim, najpotężniejszej zachowanej twierdzy średniowiecznej Europy. Trzyczęściowa twierdza  obronna w stylu gotyckim składa się  z Zamku Niskiego, Zamku Średniego i  Zamku Wysokiego. Obiekt wpisano  w 1997 r. na światową listę zabytków  kultury UNESCO. W tym wielodziałowym  muzeum historyczno- artystycznym zgromadzono ponad 40 tysięcy  muzealiów,  dawnej broni, uzbrojenia, numizmatów, dzieł rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego oraz unikatową kolekcję bursztynów. Wszystkich urzekł widok zamku od strony Nogatu. Z Malborka wycieczkowicze udali się do Gdańska, by rozpocząć zwiedzanie od wizyty na Westerplatte, półwyspie przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej, symbolicznym miejscu początku II wojny światowej . Miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte zostały wpisane w 2003 r. na listę Pomników historii. Po przyjeździe do hotelu, zakwaterowaniu i kolacji  wszyscy udali się na wieczorny spacer brzegiem morza. Trzeci dzień wycieczki,  wraz z panią przewodnik rozpoczęto od zwiedzania nadmorskiej dzielnicy Gdańska – Brzeźna. Poznano historię i teraźniejszość  tego uroczego kurortu. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto,  najstarszą część Gdańska, lokowaną  w XIII w. Zobaczono Fontannę Neptuna, Dwór Artusa – siedzibę kupców gdańskich, Ratusz Starego Miasta – gotycko renesansową budowlę, Żuraw nad Motławą  a także jeden z symboli Gdańska – Bazylikę Mariacką. Pochodząca  z XIV w. świątynia jest największym kościołem z cegły na świecie, z cennymi zabytkami malarstwa, rzeźby oraz  ołtarzem głównym z  XVI w. Ostatnim punktem było zwiedzanie Sołdka-  Statku- należącego do Narodowego Muzeum w Gdańsku .Był to rudowęglowiec, masowiec o  napędzie parowym, pierwszy statek pełnomorski zbudowany w Polsce po II wojnie światowej. Otrzymał nazwisko przodownika pracy- trasera Stoczni Gdańskiej,  Stanisława Sołdka. W 1981 r. przekazany  Centralnemu Muzeum Morskiemu- pozwala poznać historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie XX w. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie  Pola Bitwy pod Grunwaldem- obszaru obejmującego łąki i tereny zielone , zespół pomnikowy  oraz ruiny kaplicy pobitewnej, który  w 2010 r. uznany został za pomnik  historii- miejsce, w którym rozegrała się w 1410 r. bitwa pod Grunwaldem. Wieczorem, uczniowie  pełni wrażeń  i drobnych pamiątek wrócili do szkoły, gdzie oczekiwali na nich rodzice. 

             

                                                                                                                        Iwona Koczkodaj

        • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • Dnia 14 października 2022r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej z udziałem zaproszonych gości: Wójta Gminy Radzyń Podlaski pana Wiesława Mazurka, zastępcy Wójta Gminy Radzyń Podlaski pani Anny Grochoły, Przewodniczącej Rady Gminy Radzyń Podlaski pani Barbary Palicy, Przewodniczącej Rady Rodziców pani Edyty Szwed, emerytowanej nauczycielki pani Jolanty Oniszczuk. Na uroczystości obecni byli nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice.

            Uczniowie klasy V pod kierunkiem pani Agnieszki Domańskiej przygotowali na tę okazję część artystyczną, zaśpiewali uroczyście ,,Sto lat’’. Uczniowie kl. V:  Krystian Kułak, Nikola Rybicka, Kinga Szwed, kl. IV: Anna Kędzierska, kl. VI: Oliwia Olszewska, kl. 7: Gabriela Tchórz, kl. VIII: Julia Michalak pod kierunkiem pani Iwony Martyniuk piosenkami uświetnili ten wyjątkowy dzień. Nauczyciele i pracownicy szkoły dostali od uczniów drobne upominki z życzeniami.

            Na zakończenie akademii głos zabrała pani dyrektor Iwona Koczkodaj, która podziękowała wszystkim za zaangażowanie w swoją pracę oraz życzyła wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

            Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród i odznaczeń. Nagrodę Wójta Gminy Radzyń Podlaski otrzymała pani dyrektor Iwona Koczkodaj, pani Jolanta Ferenc-Cisar i pani Aneta Oworuszko. Pani Dyrektor  nauczycielom i pracownikom szkoły wręczyła Nagrody Dyrektora.

        • DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASACH I-III
          • DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASACH I-III

          • Dnia 30 września 2022 roku, w klasach I – III obchodzony był ,,Dzień Chłopaka”. Dziewczynki wraz z wychowawczyniami p. Iwoną Martyniuk, p. Anetą Oworuszko i p. Iwoną Koczkodaj sprawiły chłopcom niespodziankę i złożyły im najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyły prezenty. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Następnie panie zaprosiły uczniów do wspólnej zabawy. Wszyscy razem spędzili miło czas przy muzyce i zabawie. To był naprawdę wspaniały dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

        • DZIEŃ CHŁOPAKA
          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • 30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Chłopcy dostali od swoich koleżanek z klas prezenty. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowana została również w naszej szkole dyskoteka oraz robione pamiątkowe zdjęcia w fotoramce specjalnie dedykowanej chłopcom z okazji ich święta.

            Opiekun SU dziękuje wszystkim za zaangażowanie.

        • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022
          • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

          • We wrześniu 2022r. nasza szkoła wzięła udział w akcji ,,Sprzątanie świata’’. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska jest nie tylko coroczna zbiórka  śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.
            Uczniowie sprzątali teren wokół szkoły oraz  drogi boczne w Branicy Radzyńskiej w pobliżu budynku szkoły. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. 
            Opiekun SU dziękuje wszystkim za zaangażowanie.

        • DZIEŃ KROPKI
          • DZIEŃ KROPKI

          • 15 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kropki. Inicjatywę tego święta zainicjował Samorząd Uczniowski przy współpracy z panią Iwoną Martyniuk i panią Anetą Oworuszko.
            Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy.  Peter H. Reynolds stworzył bardzo budującą opowieść o kropce, która zmieniła świat małej Vashti - która dzięki kropce uwierzyła w siebie, a także pomogła uwierzyć w siebie innym. A kropka jest od tej pory symbolem talentu, pasji, rozwiniętych skrzydeł.
            Nasi uczniowie i nauczyciele ubrali się tego dnia w kropki, robili zdjęcia w ,,kropkowej’’ fotoramce. Uczniowie wzięli tez udział w konkursie ,,Moja kropka’’. Medalami kropki i dyplomami zostali nagrodzeni:
            1.Amelia Gil i Natalia Rożen – oddział przedszkolny
            2.Aleksander Wachulak – kl.1
            3.Michał Rybicki i Aleksandra Rożen – kl. 2
            3.Karolina Rożen, Lena Telej, Diana Kozieł, Amelia Rybicka – kl. 3
            4.Kinga Szwed – kl.5
            5.Julia Grzegorczyk i Weronika Kozieł – kl. 6
            6.Olga Szwed i Julia Michalak – kl. 8
            Dziękujemy wszystkim za ten piękny dzień pełen kolorowych kropek !!

        • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
          • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          •    1 września społeczność naszej szkoły z radością przywitała nowy rok szkolny 2022/2023. Uroczystość rozpoczęła się hymnem państwowym i wprowadzeniem flagi narodowej przez poczet sztandarowy. Gościem honorowym uroczystości był pan Wiesław Mazurek, wójt Gminy Radzyń Podlaski, a nad całością uroczystości czuwała pani dyrektor Iwona Koczkodaj, która na wstępie wszystkich powitała, a szczególnie najmłodszych członków naszej społeczności – zerówkę, nieco onieśmieloną tak licznym gronem gości. Zarówno pani dyrektor, jak i pan wójt wszystkim obecnym, czyli uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi życzyli owocnej pracy i jak największych sukcesów, a rodzicom – satysfakcji z osiągnięć swoich dzieci.
            Pani dyrektor przypomniała też ważne wydarzenia jakie miały miejsce 1 września 1939 roku, kiedy to dzieci nie poszły do szkół, gdyż niemieckie wojska zaatakowały Polskę i w ten sposób rozpoczęła się 2 Wojna Światowa - jak dotąd najtragiczniejsza z wojen. Po uroczystości uczniowie udali się na spotkanie ze swoimi wychowawcami w klasach.

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

          •   24 czerwca 2022 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Gośćmi uroczystości byli Wójt Gminy Radzyń Podlaski pan Wiesław Mazurek oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Szwed. Pełną humoru i wzruszeń część artystyczną przygotowali uczniowie klas  V - VIII pod kierunkiem pani Jolanty Ferenc Cisar. Wójt Gminy Radzyń Podlaski pan Wiesław Mazurek pogratulował uczniom wyników w nauce oraz życzył wszystkim udanego wakacyjnego wypoczynku. Pani dyrektor Iwona Koczkodaj wręczyła uczniom dyplomy i wyróżnione świadectwa, dziękując wszystkim za współpracę i zaangażowanie w życie szkoły. W trakcie tej uroczystości pożegnaliśmy również panią Jolantę Oniszczuk, która w tym roku odchodzi na emeryturę. Dziękujemy jej za wieloletnią wytrwałą pracę pedagogiczną w naszej szkole. Na zakończenie uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

        • WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
          • WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

          • W ramach realizacji przedsięwzięcia MEiN  „Poznaj Polskę”, w dniach 20-22 czerwca 2022 r. uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej, wraz z opiekunami udali się na trzydniową  wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Jej celem było  poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych  najstarszych polskich gór, wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego oraz  oraz integracja grupy. Kierownikiem wycieczki była p. Jolanta Ferenc- Cisar, a opiekunami p. Violetta Pasztaleniec, p. Dorota Kowalska i p. Andrzej Dyczko

            Pierwszą zwiedzaną miejscowością był Opatów, jedna z najstarszych osad ziemi sandomierskiej, z unikalnym zabytkiem architektury- podziemną trasą turystyczną o długości 500 metrów, biegnącą na trzech poziomach( najniższy ok 15 m ),składającą się z połączonych ze sobą dawnych piwnic kupieckich, składów miejskich ( powstających  w XIII wieku pod kamienicami  stojącymi na Rynku).Następnie  uczestnicy wycieczki udali się do Nowej Słupi , skąd pieszo weszli do Świętokrzyskiego Parku Narodowego,  Drogą Królewską pieszo przeszli na Święty Krzyż  ( góra Łysiec lub Łysa Góra – 595 m)- najstarsze Sanktuarium w Polsce z relikwiami  z Krzyża Chrystusa. Z przewodnikiem zwiedzano Pobenedyktyński Zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, krużganki oraz podziwiano panoramę  okolicy z tarasu widokowego. Następnie odbyło się zwiedzanie Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, projekcja filmu, oglądanie eksponatów. Po obejrzeniu „Gołoborzy” z  galerii widokowej uczestnicy wycieczki ( podziwiając Puszczę Jodłową)zeszli do miejscowości Huta Szklana, skąd udali  się do  Alei Miniatur  w Parku Rozrywki Sabat Krajno w Krajnie- Zagórzu. W parku znajdują się miniatury  50 najsłynniejszych budowli świata  wykonane w skali 1;25( Watykańska Bazylika, World Trade Center, Koloseum, Statua Wolności, wulkan Etna, wodospad Niagara itd. )

             W drugim dniu wycieczki odbyło się zwiedzanie  Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie, specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. Powstało w oparciu o prywatną kolekcję lekarza Feliksa Przypkowskiego, który od 1895 roku gromadził zabytkowe zegary słoneczne , a także literaturę poświęconą gnomonice. Następnym punktem  była wizyta w Pocysterskim Kościele NMP i bł. Wincentego Kadłubka, pochodzącym z XIII w. Jego romańska architektura uległa całkowitej przebudowie w XV w. Wnętrze zawiera elementy architektoniczne pochodzące z różnych okresów stylowych. W klasztorze znajdują się relikwie Błogosławionego Wincentego Kadłubka.

            Po drodze do zamku w Chęcinach zwiedzono  liczącą 240 m Jaskinię Raj, jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju, słynącą z ogromnej liczby nacieków zgromadzonych na małej powierzchni.  Są tam też ślady człowieka sprzed 50-60 tysięcy lat. Zamek w Chęcinach powstał na wzgórzu o wysokości 360 m, na przełomie XII i XIV wieku, za czasów Włądysława Łokietka jako warownia obronna. Gościli w nim królowie z dynastii Piastów , a także Władysław Jagiełło. Był także dedykowany żonom i wdowom królewskim. Zniszczony przez Szwedów w czasie potopu szwedzkiego popadł w ruinę.

            Po dniu pełnym wrażeń udano się na nocleg i obiadokolację w Domu Gościnnym „Marysieńka” w Świętej Katarzynie.

            Trzeci dzień wycieczki rozpoczęto zwiedzaniem Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie, w którym znajduje się ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości.  Zwiedzającym udostępniona jest także szlifiernia kamieni. W tej samej miejscowości wycieczkowicze wzięli także udział w warsztatach pszczelarskich- poznali pracę pszczelarza,  budowę  i rolę pszczół. Odbył się też pokaz sprzętu pszczelarskiego, degustacja miodów oraz wykonanie  przez dzieci  świeczek z wosku pszczelego. Na trasie zwiedzania była także miejscowość Zagnańsk, w której rośnie Bartek,  jeden z najstarszych dębów w Polsce ( 684 lata), wysokości do 30 metrów, od 1954 roku chroniony jako pomnik przyrody.

            Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, Golgoty Wschodu, repliki samolotu prezydenckiego, który rozbił się w Smoleńsku, pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy, Mini Zoo oraz ścieżki dydaktycznej w miejscowości Kałków- Godów. Po obiedzie udano się do Ujazdu, który był ostatnim puntem wycieczki. Z przewodnikiem zwiedzono ruiny zamku z XVII wieku, ufundowanego prze wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego. Ta trzypiętrowa rezydencja pałacowa, wzniesiona z kamienia i cegły była  największa w Europie do czasu powstania Wersalu. Z czasem popadła w ruinę, od 2018 roku ma status pomnika historii. W skład warowni wchodzą fortyfikacje, bastiony, fosa, ślady umocnień. Także w Ujeździe, nieopodal zamkowych ruin znajduje się neolityczna osada „Kopiec”,  w której uczestnicy wycieczki poznali historię początków rolnictwa w  zrekonstruowanej osadzie z późnej epoki kamienia, gdzie wśród domostw sprzed 5 tysięcy lat poznali pradziejowych rolników, hodowców i rzemieślników.

            Wieczorem, uczniowie  pełni wrażeń  i drobnych pamiątek wrócili do szkoły, gdzie oczekiwali na nich rodzice.