W listopadzie 2023r. w naszej szkole został przeprowadzony konkurs plastyczny o świętych. Uczniowie mogli wykonać pracę plastyczną w dowolnej technice, przedstawiając ulubionego świętego. Konkurs został skierowany do uczniów klas I-VI. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:
Klasy I-III:
I miejsce Amelia Gogół -Kucharska
II miejsce Karol Tchórz.
III miejsce Gabriel Ryba
Klasy IV-VI
I miejsce Kinga Szwed Amelia Rybicka
II miejsce Diana Kozieł, Lena Telej
III miejsce Oliwia Bajda, Karolina Rożen, Szymon Kozłowski.
Konkurs zorganizowała i przeprowadziła pani Dorota Kowalska
Mój ulubiony święty- konkurs plastyczny
DYKTANDO PAPIESKIE
Z okazji Dnia Papieskiego i rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową odbyło się w naszej szkole Dyktando Papieskie. W Dyktandzie wzięli udział chętni uczniowie z klasy VII i VIII. Tekst o Ojcu Świętym Janie Pawle II najlepiej napisali i najmniej błędów popełnili:
I Weronika Kozieł
II Szymon Mazur
III Gabriela Tchórz
III Bartłomiej Szczygieł
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła pani Dorota Kowalska
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Dzisiaj wielka jest rocznica –
jedenasty listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.13 listopada w naszej szkole odbyła się piękna, patriotyczna akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Uczniowie z klas VI, VII i VIII w inscenizacji "Ojczyzno moja" przypomnieli trudne lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić wszystkim najważniejsze wartości dla każdego Polaka – wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm. Część artystyczna zawierała recytację wierszy patriotycznych oraz komentarz historyczny. Uczniowie zaśpiewali też pieśni takie jak: "Rota", "Wojenko, wojenko", "Pierwsza kadrowa", "Marsz Pierwszej Brygady" oraz "Co to jest niepodległość?". Występy naszych uczniów i uczennic spotkały się z dużym aplauzem zarówno ze strony kolegów jak i nauczycieli. Uroczystymi pieśniami oraz recytacjami uczciliśmy pamięć Polaków poległych za niepodległość naszego kraju. Jesteśmy dumni z historii naszego kraju, który po 123 latach niewoli zdołał wywalczyć niepodległość.
Delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości w Radzyniu Podlaskim. Uczestniczyła też w przemarszu i złożyła kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Wolności w Radzyniu Podlaskim.
Akcja "Śniadanie daje moc"
W dniu 8 listopada uczniowie klas II i III wzięli udział w akcji "Śniadanie daje moc". Pod okiem nauczycieli p. Anety Oworuszko i p. Iwony Martyniuk przygotowali zdrowe, smaczne i kolorowe kanapki oraz sałatkę owocową. Od dzisiaj w naszej szkole na stałe zagoszczą już tylko zdrowe śniadania!
Gminny Konkurs Recytatorski "Polska - moja Ojczyzna"
7 listopada w Szkole Podstawowej w Żabikowie odbyło się podsumowanie corocznego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej. W konkursie naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Amelia Gogół - Kucharska, Michał Rybicki z klasy 3, Amelia Rybicka, Karolina Rożen z klasy 4, Kinga Szwed z klasy 6, Oliwia Olszewska z klasy 7 oraz Gabrysia Tchórz z klasy 8. Michał Rybicki przygotowany przez p. Anetę Oworuszko otrzymał wyróżnienie w kategorii klas 1-3, Amelia Rybicka przygotowana przez p. Katarzynę Zysiuk również otrzymała wyróżnienie w kategorii klas 4-6, zaś Gabrysia Tchórz przygotowana p. Katarzynę Zysiuk zajęła III miejsce w kategorii klas 7-8. Gratulacje!
ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA
„Chcesz być zdrowy i wesoły,
więc jabłuszko weź do szkoły”
Uczniowie klas I, II oraz III 28 września świętowali DZIEŃ JABŁKA. W tym dniu każdy z uczniów przyszedł do szkoły ubrany w kolorach jabłek. Świętowanie rozpoczęliśmy od bliższego poznania jabłka. Dzieci wysłuchały wielu ciekawostek na temat właściwości zdrowotnych tego smacznego owocu. Uczniowie opisywali jabłko, jego wygląd, zapach i smak. Były: wiersze, zagadki i hasła zachęcające do jedzenia jabłek oraz wspólne wykonanie piosenki: "Małe czerwone jabłuszko". Ponadto uczniowie wykonali jabłko w różnorodnych technikach plastycznych. Na ławkach w salach lekcyjnych pojawiły się miski z jabłkami i sokowirówka. Klasy przygotowywały soki. W akcję włączyły się także p. Aneta Oworuszko p. Iwona Martyniuk oraz p. Iwona Koczkodaj, przygotowując pyszną szarlotkę oraz prażone jabłka. Z apetytem przekonaliśmy się, w jak wielu formach można przygotować zdrowy jabłeczny posiłek. Wszystkie podejmowane działania dostarczyły dzieciom wiele radości, a jednocześnie zwróciły uwagę na korzyści wynikające ze spożywania jabłek. Nad "JABŁKAMI" czuwały wychowawczynie: p. Aneta Oworuszko p. Iwona Martyniuk oraz p. Iwona Koczkodaj.
WYCIECZKA DO RADZYNIA PODLASKIEGO
26.10.2023r dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III wraz z opiekunami, p. Anetą Oworuszko, p. Aleksandrą Kordula oraz p. Iwoną Koczkodaj wybrały się na wycieczkę do Radzynia Podlaskiego. Pierwszym punktem wycieczki było obejrzenie spektaktu wystawionego w Oranżerii przez Teatr z Krakowa, pt." Alicja w Zaczarowanej Zagrodzie." Teatr zabrał wszystkich na niezwykłą przygodę do baśniowej krainy. Całość dopełniała piękna scenografia, gra świateł, oraz niesamowita muzyka. Przedstawienie było niewątpliwie okazją do wartościowej edukacji teatralnej naszych uczniów.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w Sali Zabaw ARKADIA w Radzyniu. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja grup, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z kulkami, tuneli, zjeżdżalni, budowania obiektów z dużych klocków. Zadowolone, nieco zmęczone, pełne wrażeń dzieci wróciły do szkoły.
GRA TERENOWA O ŚWIĘTYCH
31 października 2023r. w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych odbyła się w budynku naszej szkoły gra terenowa o świętych. Na korytarzu szkolnym zostały rozwieszone obrazy świętych oraz zagadki lub hasła propagowane przez nich. Zadaniem uczniów było rozwiązanie zagadek, odnalezienie haseł i zapisanie we właściwym miejscu w tabeli. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodszych i starszych dzieci. Celem gry było przypomnienie życia i nauczania wybranych świętych. Święci i błogosławieni są dla nas wzorem do naśladowania. Celem każdego z nas jest powołanie do świętości. Grę zorganizowała i przeprowadziła Dorota Kowalska.
ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
18 października uczniowie naszej szkoły słowem i piosenką podziękowali swoim wychowawcom, nauczycielom, pracownikom szkoły za codzienny trud, poświęcenie i serce. Uroczystość uświetniła część artystyczna, którą przygotowali uczniowie z klasy 4 i 6. Występ wzbudził wiele emocji zarówno wśród publiczności dziecięcej jak i dorosłych. Honorowym gościem na uroczystości była pani Jolanta Oniszczuk, emerytowany nauczyciel naszej szkoły. Miło nam było również gościć pana Wiesława Mazurka Wójta Gminy Radzyń Podlaski. Pani Dyrektor Iwona Koczkodaj złożyła wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia w dniu ich święta.
WYCIECZKA DO KAZIMIERZA DOLNEGO
W dniu 02 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Jadąc na miejsce zatrzymaliśmy się w Kocku, gdzie odwiedziliśmy cmentarz wojenny żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie", którzy polegli w 1939 roku w czasie bitwy stoczonej z niemieckimi wojskami XIV Korpusu Zmotoryzowanego. Tego dnia wypadała 84 rocznica bitwy, która była ostatnią w kampanii wrześniowej stoczoną przez regularne polskie wojsko. Na cmentarzu oddaliśmy cześć poległym żołnierzom poprzez chwilę zadumy oraz zapalenie zniczy.
Kontynuowaliśmy następnie naszą podróż do Kazimierza Dolnego. Początki Kazimierza Dolnego sięgają czasów średniowiecza. Położony nad Wisłą port kupiecki uzyskał w 1335 roku tzw. prawo składu, które nadał król Władysław Łokietek. Wcześniej dawną osadę zwaną Wietrzną Górą Kazimierz Sprawiedliwy przekazał na klasztor dla Norbertanek, które zmieniły jej nazwę na Kazimierz, na cześć swojego darczyńcy. Później dołączono przymiotnik „Dolny” w odróżnieniu od Kazimierza leżącego pod Krakowem. Założenie miasta oraz budowę zamku obronnego legenda przypisuje Kazimierzowi Wielkiemu. Prawa miejskie zostały przyznane w 1406 r. Bogactwo i sławę przyniósł Kazimierzowi handel zbożem spławianym Wisłą do Gdańska. Na tym zajęciu wyrosły kupieckie rody Przybyłów, Czarnotów, Celejów. Złoty wiek Kazimierza zakończył się w lutym 1656 r. wraz ze spaleniem miasta i zamku przez wojska króla szwedzkiego. Czas ten w historii miasta był prawdziwym „potopem”. Powtarzające się przemarsze wojsk i późniejsza zaraza przyczyniły się do jego upadku. Nigdy już nie odzyskał dawnej świetności, a w 1869 roku utracił prawa miejskie, które odzyskał dopiero w 1927 r. Odtąd stał się miejscowością wypoczynkową. Taki charakter miasto ma też dzisiaj.
Po dotarciu na miejsce pierwszą atrakcją wycieczki był rejs statkiem spacerowym po Wiśle. Z pokładu statku oglądaliśmy wspaniałą panoramę miasta i okolicznych wzgórz. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie miasta z jadących samochodów elektrycznych, które to zawiozły nas do wąwozu lessowego Korzeniowy Dół, gdzie podziwialiśmy odsłonięte w wyniku erozji wodnej korzenie starych drzew i krzewów oraz warstwy skał lessowych o pięknym żółtym kolorze. Następnie udaliśmy się na Wzgórze Trzech Krzyży zwane inaczej Krzyżową Górą - najważniejszy punkt zwiedzania Kazimierza Dolnego, z którego roztaczał się cudowny widok na zabytkowe miasteczko i jego malownicze okolice. Kolejnym etapem naszego wyjazdu było wejście na Basztę Zamku z XIII wieku, gdzie podziwialiśmy panoramę Doliny Wisły. Kazimierz Dolny to niezwykle malownicza miejscowość, bardzo stara, polska osada nad Wisłą. Większość budowli charakteryzuje czerwona dachówka, bielone od zewnątrz ściany i kamienne podmurówki. Wszystkie domy utrzymane są w niezwykłym porządku, dzięki czemu miasteczko ma specyficzny charakter, urok i wdzięk. Zwiedzanie Kazimierza uatrakcyjniał nam spacer zabytkowymi uliczkami, wśród niezwykłych kamieniczek i kawiarenek. W Kazimierzu zwiedziliśmy również kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów w oprawie modrzewiowej.
Zmęczeni bardzo aktywnym zwiedzaniem wyruszyliśmy w drogę powrotną. Na trasie zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald's w Puławach na smaczny posiłek.
Wyjazd dostarczył wielu ciekawych wrażeń oraz poszerzył wiedzę o historii naszego państwa.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie
Galeria zdjęć
brak danych