• Gminny Konkurs Recytatorski „W kręgu utworów Adama Mickiewicza”
          • Gminny Konkurs Recytatorski „W kręgu utworów Adama Mickiewicza”

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej wyróżnieni w Gminnym Konkursie Recytatorskim „W kręgu utworów Adama Mickiewicza”, zorganizowanym przez Zespół Szkół w Zabielu

            Uczniowie naszej szkoły brali udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „W kręgu utworów Adama Mickiewicza”, który odbył się w Zespole Szkół w Zabielu. I miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła uczennica klasy szóstej Oliwia Olszewska, która recytowała fragment ballady „Powrót taty”. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Nikola Rybicka za utwór „Pani Twardowska”. Natomiast w kategorii klas I-III wyróżnienie otrzymała uczennica klasy trzeciej Amelia Rybicka, która recytowała bajkę „Przyjaciele” Adama Mickiewicza. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Nauczyciele przygotowujący do konkursu: pani Iwona Koczkodaj, pani Katarzyna Zesiuk.

        • Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek ,,Wesoła Nowina”
          • Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek ,,Wesoła Nowina”

          • 16 grudnia 2022r. w Szkole Podstawowej w Białce odbył się X Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Swoim patronatem konkurs objął Wójt Gminy Wiesław Mazurek. Naszą szkolę reprezentowały zespoły oraz soliści. W kategorii soliści klas 1-3 Diana Kozieł zajęła I miejsce, wykonując pięknie pastorałkę ,,Grajmy Panu’. W kategorii zespoły klas 1-3 miejsce II zdobyła grupa w składzie: Diana Kozieł,Amelia Rybicka, Karolina Rożen, Lena Telej i Oliwia Bajda. Dziewczynki zaśpiewały ,,Kołysankę dla Dzieciątka”. Wyróżnienie w kategorii soliści klas 4-6 otrzymała Weronika Kozieł wykonując 2 utwory: ,,Mizerna cicha” oraz ,A Jezus czeka w stajence”. Nasz zespół wokalny z klas 4-6 w składzie: Weronika Kozieł, Oliwia Olszewska, Kinga Szwed i Nikola Rybicka wyśpiewał sobie 3 miejsce, wykonując kolędę ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki” i pastorałkę ,,Złota Jerozolima”. Uczennica klasy VII Gabriela Tchórz zdobyła 2 miejsce w kategorii soliści, brawurowo wykonując utwory:,,Mario, czy ty wiesz?” oraz ,,Jezus malusieńki”. Uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczennice do konkursu przygotowały panie: Iwona Martyniuk i Dorota Kowalska

        • II Gminny Konkurs Plastyczny pod hasłem „Najpiękniejsza bombka bożonarodzeniowa”
          • II Gminny Konkurs Plastyczny pod hasłem „Najpiękniejsza bombka bożonarodzeniowa”

          • 14  grudnia 2022 roku, został rozstrzygnięty II Gminny Konkurs Plastyczny pod hasłem „Najpiękniejsza bombka bożonarodzeniowa”. Było on adresowany do uczniów Szkół Podstawowych Gminy Radzyń Podlaski z przedszkola, oddziału przedszkolnego i klas I-VIII. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej. Patronatem objął: Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek.
            W ramach konkursu wpłynęło 32 prace z 6 szkół: Szkoła Podstawowa w Białce, Szkoła Podstawowa w Brzostówcu, Szkoła Podstawowa w Białej, Szkoła Podstawowa w Żabikowie, Szkoła Podstawowa w Paszkach Dużych, Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej.
            Po ocenie prac jury w składzie: Katarzyna Zesiuk – przewodnicząca, Violetta Pasztaleniec, Dorota Kowalska– członek, przyznało nagrody w poszczególnych kategoriach, określonych w regulaminie konkursu następującym osobom:
            ·       w kategorii, przedszkolaki ( 3-6 lat),
            I miejsce: Maxymilian Rutkowski ze Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Białce.
            II miejsce: Amelia Gil ze Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej.
            III miejsce: Wiktoria Musiatowicz ze Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Białej.
            Wyróżnienie: Dominik Zabielski ze Szkoły Podstawowej w Paszkach Dużych.
            ·       w kategorii klas 1-3
            I miejsce: Lidia Dudek ze Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Białce.
            II miejsce: Nikola Głowniak ze Szkoły Podstawowej w Brzostówcu.
            III miejsce: Angelika Grochowska ze Szkoły Podstawowej w Żabikowie.
            Wyróżnienie: Natalia Sposób ze Szkoły Podstawowej w Żabikowie.
            ·       w kategorii klas 4-6
            I miejsce: Gabrysia Ciemna ze Szkoły Podstawowej w Brzostówcu.
            II miejsce: Weronika Kozieł ze Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej.
            III miejsce: Magdalena Pietruszka ze Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Białej.
            Wyróżnienie: Maja Makosz ze Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Białej.
            ·       w kategorii klas 7-8
            I miejsce: Natalia Sulej ze Szkoły Podstawowej w Brzostówcu.
            II miejsce: Julia Michalak ze Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej.
            III miejsce: Kacper Goral ze Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej.
            Wyróżnienie: Jakub Rożen ze Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej.
            Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 19 grudnia 2022r. Nagrodzone dzieci i uczniowie wraz ze swoimi opiekunami, Wójt Gminy Radzyń Podlaski Pan Wiesław Mazurek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Paszkach Dużych Pan Ireneusz Mroczek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej Pani Iwona Koczkodaj oraz cała społeczność szkolna obejrzeli Jasełka. Następnie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Po całej uroczystości czekał jeszcze na wszystkich słodki poczęstunek.
            Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i osobom wyróżnionym.

             

        • Świąteczne pierniki
          • Świąteczne pierniki

          • Grudzień to okres przedświąteczny, który często łączy się z pieczeniem pierników. Stało się już tradycja, ze uczniowie klasy 8 pieką świąteczne pierniczki. Dnia 16 grudnia 2022r. ósmoklasisci przygotowali ciasto na pierniki, potem wałkowali je i wycinali pierniczki za pomocą foremek. Po upieczeniu przyszła najprzyjemniejsza chwila, czyli dekorowanie i ozdabianie gotowych wypieków . Korzenny zapach pierniczków roznosił się po całej szkole i przypominał ,ze Boże Narodzenie już blisko. Degustacja pierniczków odbędzie się w czasie klasowej Wigilii. Dorota Kowalska

        • AKCJA "SZLACHETNA PACZKA"
          • AKCJA "SZLACHETNA PACZKA"

          • W tym roku, po raz pierwszy, nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA, organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. Akcja opiera się o ideę przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb. Osoby potrzebujące otrzymują paczkę odpowiadającą ich indywidualnym potrzebom. Objęliśmy opieką jedną z rodzin , stając się tym samym Darczyńcą. Do tworzenia Paczki dla wybranej przez nas rodziny zaprosiliśmy całą społeczność szkolną: uczniów, rodziców i nauczycieli. W tym roku objęliśmy pomocą Rodzinę Pani Joanny, która jest z naszych niedalekich okolic. Zaangażowanie Rodziców, Dzieci i Pracowników szkoły przyniosło nieoczekiwane efekty – przygotowaliśmy 12 różnorodnych paczek, zawierających żywność, środki czystości, kosmetyki, odzież,  żelazko , suszarkę do włosów,  oraz prezenty niespodzianki dla całej rodziny.

            Dwa dni przed finałem, w czwartek i piątek – wielkie pakowanie. W akcję włączyli się wszyscy chętni, dzieci, nauczyciele, panie woźne. Wszystkie artykuły zostały podzielone odpowiednio do pudeł, następnie obłożone świątecznym papierem. Gotowe, zakodowane paczki koordynatorka akcji, p.Aleksandra Kordula zawiozła do głównego magazynu mieszczącego się w Świetlicy Wiejskiej w Białej k.Radzynia.

        • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
          • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • W dniu 25.11.2022r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami - p. Iwoną Koczkodaj, p. Iwoną Martyniuk, p. Anetą Oworuszko i p. Aleksandrą Kordula, uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię tego święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, oglądały bajki, bawiły się przy piosenkach "Pluszowy Miś", "Jadą, jadą Misie...". Wykonały również maskę misia, którą najpierw samodzielnie wycieły a potem ozdobiły wg własnych pomysłów. Wszyscy uczestnicy dostały również kolorowankę misia, którą musiały pokolorować wg podanego kodu.  Dzieci otrzymały medale i dyplomy Przyjaciół Pluszowego Misia. Na koniec każdy uczestnik wykonał sobie pamiątkowe zdjęcie w masce misia.

        • WYCIECZKA DO RADZYNIA PODLASKIEGO
          • WYCIECZKA DO RADZYNIA PODLASKIEGO

          •             W ostatnich dniach dzieci ze Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej wybrały się na wycieczkę do Radzynia Podlaskiego. Wspólnie z opiekunami p. Iwoną Martyniuk, p. Iwoną Koczkodaj, p. Aleksandrą Kordula i p. Anetą Oworuszko dzieci  spacerowały wzdłuż brzegu rzeki Białki gdzie widziały kaczki Krzyżówki, Mandarynki oraz łabędzie. Następnie obejrzały Kościół Świętej Trójcy po konserwacji i odtworzeniu zniszczonych elementów oraz detali architektonicznych i przywrócenie wnętrzu kościoła jego pierwotnego wyrazu artystycznego. Kolejnym punktem wycieczki było poznanie pracy aptekarza, wyglądu i wyposażenia apteki oraz asortymentu leków. Pani farmaceutka wytłumaczyła, co to jest recepta, kto ją przepisuje i jak ją można realizować i kto może kupować leki oraz o tym, że dzieci same nigdy nie mogą zażywać lekarstw tylko w obecności rodziców. Dzieci dowiedziały się również, że praca w aptece jest bardzo ważna i odpowiedzialna. Dzieci były również z wizytą na poczcie, aby przyjrzeć się pracy urzędników pocztowych. Dzieci poznały zakres usług pocztowych oraz jakie zadanie spełnia ten urząd w naszym życiu. Zobaczyły drogę listu, paczki i innych przesyłek. Ostatnim punktem wycieczki był spektakl pt. „Kopciuszek”, gdzie  dzieci miały okazję podziwiać grę aktorską Katolickiego Teatru Edukacji. Teatr zabrał wszystkich milusińskich na niesamowitą przygodę do baśniowej krainy. Całość była okraszona piękną scenografią, genialną grą świateł, cudowną muzyką, tańcem oraz pokazem kuglarstwa scenicznego. Przedstawienie było niewątpliwie okazją do bardzo wartościowej edukacji teatralnej naszych uczniów.

            Wycieczka okazała się pouczająca i bardzo interesująca, a dzieci wracały do szkoły  pełne miłych wrażeń.

             Aneta Oworuszko

        • ZABAWA ANDRZEJKOWA
          • ZABAWA ANDRZEJKOWA

          • Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. To również okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Tak też było w naszej szkole. W środę 23 listopada uczniowie naszej szkoły bawili się przy dźwiękach muzyki na naszej sali gimnastycznej, która została z tej okazji wspaniale udekorowana. Podczas indywidualnych tańców, uczniowie klasy VIII zorganizowali również tańce i zabawy grupowe. W to wyjątkowe popołudnie nie mogło zabraknąć najważniejszego - wróżb andrzejkowych przygotowanych przez uczennice klas IV-VIII z Samorządu Szkolnego. Uczestnikom zabawy wróżenie andrzejkowe sprawiło wiele radości i pozytywnych emocji, wiedząc, że mimo wszystko jest to tylko tradycja.

            Opiekun SU, p. Agnieszka Domańska serdecznie dziękuje p. Iwonie Martyniuk i p. Violetcie Pasztaleniec za pomoc w organizacji dekoracji i zabawy.

        • „Zaelektryzowani” z wizytą w naszej szkole
          • „Zaelektryzowani” z wizytą w naszej szkole

          • Chemia i fizyka to nie tylko regułki książkowe, których trzeba się nauczyć ale to także wiedza praktyczna, która może nam się przydać w życiu codziennym. 21 listopada do naszej szkoły przyjechała grupa animatorów z grupy „Zaelektryzowani” z Lublina. Celem pokazu  było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły. Podczas tej niecodziennej lekcji nasi goście zaprezentowali widowiskowe eksperymenty i doświadczenia związane z naukami przyrodniczymi. Wśród nich znalazły się: doświadczenia z wodorem, ciekłym azotem oraz helem. Różne rekwizyty i substancje sprawiły że mogliśmy się poczuć jak w prawdziwym laboratorium. Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu, zwłaszcza ten w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika i jego wpływ na zmianę głosu. Panowie przekazali nam trudną wiedzę z fizyki i chemii  z elementami humoru oraz zadbali o to, aby nikt na widowni się nie nudził. Co ważne, uczestnicy pokazu zwrócili uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy samodzielnej próbie wykonywania doświadczeń – więc nie próbujcie tego sami bez pozwolenia nauczycieli i rodziców!